Kursy języka niemieckiego

Znasz ich na pewno – ale czy wiesz, że pochodzą z Niemiec? (1)

Kultura i zwyczaje | Społeczeństwo

Oni pochodzą z Niemiec cz.1 – Sie kommen aus Deutschland Teil 1

Mamy wspaniałych pisarzy, poetów, naukowców. Jesteśmy dumni z Fryderyka Chopina, Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza czy Mikołaja Kopernika:) Tak samo Niemcy, też mają wspaniałych kompozytorów, poetów, pisarzy, polityków znanych na całym świecie.

 

W pierwszej części skupimy się na artystach niemieckiego pochodzenia.

 

Wybitny kompozytor, mistrz techniki wariacyjnej, fugowanej i kontrapunktycznej czyli Johann Sebastian Bach, urodzony  21. marca 1685 roku w Eisenach w mieście położonym w centralnej części Niemiec, zmarł 28 lipca 1750 w Lipsku.

 

To niezrównany mistrz epoki baroku. Za życia niedoceniany przez współczesnych, natomiast po śmierci na długo popadł w zapomnienie. Odkryty ponownie przez Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, który to w 1829 roku zaprezentował wykonanie Pasji według Św. Mateusza w Berlinie i tak do dzisiaj Jego muzyka święci trumfy na salach koncertowych całego świata.

 

Johann Sebastian Bach pochodził z rodziny uzdolnionej muzycznie, bardzo  wcześnie rozpoczął edukację muzyczną. U wujka uczył się gry na organach, gry na skrzypcach-u ojca, śpiewał w chórze, brat natomiast nauczył Johanna Sebastiana Bacha gry na klawesynie i sztuki kompozycji.

 

Twórczość Jana Sebastiana Bacha to ponad 1000 wybitnych utworów, w tym setki koncertów oraz 48 preludiów. Bach tworzył przede wszystkim utwory na organy i klawesyn oraz muzykę chóralną.

 

Najbardziej znane tytuły utworów Jana Sebastiana Bacha to:

– Pasja wg św. Mateusza
– Wielka Msza h-moll
– Pasja wg św. Jana
– Oratorium na Boże Narodzenie
– Magnificat.

 

A tutaj możecie posłuchać twórczości  Jana Sebastiana Bacha

https://www.youtube.com/watch?v=vwp9JkaESdg

Robert Schumann to kolejna wybitna postać, urodzony w 1810 r, zmarł w 1856 r. Wielki kompozytor, uznawany za jednego z najbardziej wpływowych twórców epoki romantyzmu.

 

Był również krytykiem muzycznym. Jako jeden z pierwszych poznał się na talencie Fryderyka Chopina. Teksty Schumanna ukazywały się w magazynie Neue Zeitschrift für Musik.

 

Robert Schumann ożenił się z Klarą Wieck, młodszą o 9 lat, obdarzoną wielkim talentem pianistką i kompozytorką. Mieli ósemkę dzieci.

 

Kompozycje Schumanna były bardzo osobiste, intymne. Na Jego muzykę wpływ miała literatura piękna, m.in. utwory wybitnego poety Goethego czy Eichendorfa.

 

A skoro mówimy o twórczości warto bliżej przedstawić Johanna Wolfganga von Goethe, prozaika dramaturga, poetę jednego z najbardziej znaczących w skali światowej. Był również politykiem, pełnił rolę prezydenta Izby Finansów.

Autor  „Cierpień młodego Wertera” urodził się 28. sierpnia 1749 we Frankfurcie a zmarł 22 marca 1832 w Weimarze.

Johanna Wolfganga von Goethe był bardzo wykształconym człowiekiem. Znał kilka języków obcych, m.in. łacinę, grekę, język francuski, angielski i hebrajski. Kształcił się również w tańcu, jeździe konnej i szermierce. Studiował prawo, jednak Jego marzeniem była literatura i o wiele chętniej uczęszczał na wykłady z poetyki:)

 

Kto chciałby przeczytać utwory Goethego w wersji oryginalnej a nie zna niemieckiego lub chciałby poprawić język niemiecki zapraszamy na kursy do einfach so! Oferujemy kursy na różnych poziomach:)

 

Przyjdź i  zobacz sam einfach so! – po prostu tak!:)

 

A w kolejnych częściach przedstawimy postaci ze świata nauki i polityki…

Zapraszamy!

 

Źródła:

http://www.schumann-portal.de/robertschumann.html

http://www.zeit.de/campus/2015/05/robert-schumann-komponist

Robert Schumann

http://www.biography.com/people/johann-sebastian-bach-9194289

http://www.klassika.info/Komponisten/Bach/

http://www.britannica.com/biography/Johann-Sebastian-Bach

Jan Sebastian Bach

http://www.johann-wolfgang-goethe.de/

KATEGORIE WPISÓW

UDOSTĘPNIJ

Jeśli podoba Ci się ten wpis,
prosimy – podaj go dalej!