Zdobywamy szczyty! - A dla Ciebieniemiecki to łatwizna, czy wyzwanie?
Zdobywamy szczyty! – A dla Ciebie język niemiecki to łatwizna, czy spore wyzwanie?

Najwyższy szczyt Niemiec

Jak zadamy sobie pytanie: jaki jest najwyższy szczyt w polskich górach, to bez większego problemu odpowiemy – Rysy! A jak to wygląda w odniesieniu do Niemiec? Czym mogą pochwalić się nasi zachodni sąsiedzi?

Śpieszymy z odpowiedzią – Zugspitze! Należący do korony Europy, szczyt górski, liczący 2962 m n.p.m. Należy on do pasma Wettersteingebirge, które leży w Alpach Bawarskich. Nazwa góry pochodzi od częstych lawin (niem. Lawinenzüge) schodzących w dół stromej północnej ściany.

Jak tam dotrzeć?
Na górę można się dostać m.in. koleją. Turyści mogą skorzystać z kolei linowej od strony Bawarii (Eibsee-Seilbahn ), z kolei linowej (Tiroler Zugspitzbahn) od strony Tyrolu oraz z kolei zębatej, której trasa biegnie wewnątrz góry (Bayerische Zugspitzbahn). Żadną z nich nie dostaniemy się jednak na główny wierzchołek. Profesjonaliści doświadczeni we wspinaczce wysokogórskiej zwykle podejmują się pieszej wędrówki na szczyt. Trzeba pamiętać, że zwykłym turystom zalecany jest wjazd na górę którąś z kolejek, ponieważ piesza droga wymaga dużych umiejętności we wspinaczce.
A może na narty?

Położenie Zugspitze na wysokości prawie 3000 m n.p.m. jest gwarancją doskonałych warunków pogodowych dla miłośników zimowych sportów. Sezon narciarski w ośrodku Zugspitze trwa aż przez siedem miesięcy. Znajduje się tutaj wiele niezwykle dobrze przygotowanych tras, a nawet kilka miejsc, w których można pojeździć na nartach poza stokiem.

Łączna długość tras liczy 20 kilometrów, w tym 7 kilometrów jest uznawanych za trasy łatwe, a 13 kilometrów stanowią trasy o średnim poziomie trudności. Trasy te rozciągają się na wysokościach od 2 000 do 2 720 metrów n.p.m.


Warto zaznaczyć, że po dotarciu na lodowiec Zugspitze czeka nas wiele atrakcji, jedną z nich jest wycieczka po lodowcu z przewodnikiem. W tym przypadku zachęcamy do wyboru wersji niemieckiej, ponieważ to jest świetna okazja do zweryfikowania swoich umiejętności zdobytych na kursie języka niemieckiego. 😊 Dodatkowe atrakcje to m.in.. interaktywna ścieżka tematyczna GletschErlebnisWeg, najwyżej położona kaplica w Niemczech i AlpinPark dla dzieci, jak również jazda na sankach na naturalnym śniegu. Po tych wszystkich emocjach można udać się do restauracji Panorama 2962 pod szczytem Zugspitze.


Pamiętajcie, że nie tylko na naszych kursach języka niemieckiego można się uczyć – świetną metodą na sprawdzenie i szlifowanie języka niemieckiego jest rozmowa z osobami znającymi lokalne anegdotki i historie związane z niemieckim szczytem. Jest to doskonała okazja, żeby poćwiczyć nie tylko znajomość, ale także wymowę języka niemieckiego, a ponadto poznać ciekawostki związane z niemieckim lodowcem, do czego szczególnie zachęcamy! :)

Czy w ogóle warto zatem dotrzeć na szczyt?

A jakżeby inaczej? Warto się przygotować i dotrzeć na wierzchołek, choćby dlatego, że przy dobrych warunkach pogodowych z najwyższej góry Niemiec roztacza się widok na 400 alpejskich szczytów w czterech krajach!


Na naszych kursach języka niemieckiego „wspinaczka” czasami też nie jest łatwa, ale dotarcie do celu rekompensuje wszystkie trudy. Ponadto uczymy nie tylko języka, ale również kultury krajów niemieckojęzycznych.


To jak – kiedy dołączysz? 😊

© Wpis „Zdobywamy szczyty! – A dla Ciebie język niemiecki to łatwizna, czy spore wyzwanie?” jest materiałem autorskim Szkoły języka niemieckiego w Warszawie einfach so!

KATEGORIE WPISÓW

UDOSTĘPNIJ

Jeśli podoba Ci się ten wpis,
prosimy – podaj go dalej!