Zarobki w Niemczech – czy naprawdę robią różnicę?

Zarobki w Niemczech – czy naprawdę robią różnicę?

Praca i zarobki w Niemczech

Praca i kariera

Temat zarobków Niemców i Polaków powraca jak bumerang. Budzi emocje też jak bumerang – taki, który leci do właściciela w sposób dość gwałtowny i niekontrolowany. Ale jakie są fakty? Portal Deutsche Welle porównał, na co może sobie pozwolić przeciętnie zarabiający Niemiec i statystyczny Polak. Ciekawi?

Własne mieszkanie – lata oszczędzania

Na 75-metrowe cztery kąty we Wrocławiu Niemiec zarabiający średnio 1690 euro netto musiałby odkładać całą swoją pensję nieco ponad 5 lat. Polaka, którego średnia pensja wynosi 649 euro netto, byłoby stać na takie mieszkanie dopiero po 14 latach solidnego oszczędzania.

Ceny żywności – korzystniej w Polsce

Produkty spożywcze w Polsce są jednymi z najtańszych w Unii Europejskiej – donosi Eurostat. Mimo to Polacy wydają na żywność ponad 18 proc. domowego budżetu podczas, gdy wydatki Niemców sięgają tu jedynie 11 proc. Niemcy mogą też dwa razy częściej pozwolić sobie na jedzenie w restauracji, ale z drugiej strony Polak za butelkę napoju gazowanego w sklepie zapłaci aż trzy razy mniej.

Kupno samochodu – taniej, ale drożej

Tutaj portal Deutsche Welle wziął na warsztat samochód Volkswagen Golf Trendline, który w Niemczech kosztuje aż 2400 euro więcej, ale Polak będzie oszczędzał na niego niemal 2 lata, a Niemiec wyjedzie nim z salonu już po 8,5 miesiąca odkładania swojej pensji. Podobnie wygląda kwestia tankowania samochodu. Choć benzyna jest u nas znacząco tańsza, to Niemiec będzie mógł kupić więcej paliwa.

Mając na uwadze różnicę w poziomie zarobków, warto rozważyć naukę języka niemieckiego. Może to właśnie w Niemczech czeka na Was wymarzona praca?

Po więcej ciekawych informacji od Deutsche Welle zajrzyjcie tutaj.

© Wpis „Zarobki w Niemczech – czy naprawdę robią różnicę?” jest materiałem autorskim Szkoły języka niemieckiego w Warszawie einfach so!

KATEGORIE WPISÓW

UDOSTĘPNIJ

Jeśli podoba Ci się ten wpis,
prosimy – podaj go dalej!