Podpowiadamy, jak wybrać dobrą szkołę językową

Podpowiadamy, jak wybrać dobrą szkołę językową

Edukacja | Praca i kariera

Wybór naprawdę dobrej szkoły językowej, a nie po prostu tej najdroższej czy najlepiej zareklamowanej, to prawdziwe wyzwanie. Czym należy się kierować, podejmując taką decyzję i jak nie dać się zwieść marketingowym strategiom sprzedażowym? Przedstawiamy kilka rzeczy, które będą szczególnie pomocne podczas skutecznych poszukiwań.

1. Profesjonalizm i jakość kształcenia

Dobra szkoła językowa to kompetentni lektorzy, którzy w niej nauczają. Sprawdź kwalifikacje i doświadczenie nauczycieli, którzy będą prowadzić kurs. Oprócz znajomości języka powinni oni być także przygotowani od metodycznej strony nauczania języka obcego. Dobra szkoła posiada w swojej kadrze metodyka bądź metodyków odpowiedzialnych za nadzór merytoryczny nad kursami.

Jeśli chcesz zdać certyfikat językowy, maturę z języka niemieckiego czy egzamin na studia, sprawdź, czy szkoła oferuje specjalne kursy przygotowujące. Takie zajęcia mają zupełnie inny cel niż kursy ogólne języka niemieckiego, muszą być więc też inaczej zaprojektowane.

2. Zaangażowanie

Czy szkoła językowa, której ofertę bierzesz pod uwagę, naprawdę jara się tym, co robi? Jeśli nauczanie języka obcego jest tam tylko formą „świadczenia usług jak każdych innych”, odradzamy inwestowanie swojego czasu i pieniędzy. Ludzie, którzy tworzą szkołę językową, muszą być prawdziwymi pasjonatami, by zarazić tą pasją swoich kursantów.

O prawdziwym zaangażowaniu może świadczyć prowadzenie tematycznego bloga, publikowanie treści dotyczących języka obcego, który jest nauczany w danej szkole, a także ogólna narracja, którą szkoła buduje w swoich kanałach komunikacji. Jeśli jest sztuczna i pozbawiona „tego czegoś” – zastanów się jeszcze i rozważ inne opcje.

3. Odpowiednie grupy

Przede wszystkim grupy nie powinny być zbyt liczne. Im mniejsze, tym lepiej, bo częściej można rozmawiać z lektorem i udzielać się podczas ćwiczeń. Nauczycielowi łatwiej też będzie uwzględnić potrzeby poszczególnych kursantów. Idealne warunki to od 3 do 6 osób. Jeśli czujesz, że najodpowiedniejsza dla Ciebie byłaby nauka face to face z lektorem, warto zapytać, czy szkoła oferuje także zajęcia indywidualne.

Niezwykle ważny jest też proces kwalifikacji do grup. Dowiedz się, czy szkoła przeprowadza testy poziomujące i rozmowy z metodykiem tak, by kursanci trafili do grup na odpowiednim dla nich poziomie zaawansowania i jak najwięcej wynieśli z realizowanego kursu. Nauka w źle dobranej grupie nie ma żadnego sensu – po prostu.

4. Cena

Zorientuj się, czy ceny kursów w danej szkole nie odbiegają znacznie od przeciętnej ceny na rynku. Znaczy to, że należy się dobrze zastanowić przed wyborem najtańszego albo najdroższego kursu w mieście. Szczególnie pierwsza opcja może okazać się zgubna. Dobre i renomowane szkoły cenią jakość swoich usług, oferują także dodatkowe materiały do nauki, testy wewnętrzne przed egzaminami oraz stałe monitorowanie postępów. Aby znaleźć cenniki szkół językowych bardzo często wystarczy wyszukać kursy języka niemieckiego w Warszawie i przejść do podstrony „oferta” bądź „cennik ”.

Nie warto też od razu skreślać szkoły, której kursy na pierwszy rzut oka wydają się porządne, ale jednak zbyt drogie. Bardzo często wysoka cena zajęć wynika nie z widzimisię właściciela szkoły językowej, ale kosztów, które wiążą się z prowadzeniem działalności. Lektorzy muszą dostać na czas pensję, korzystanie z przestrzeni do nauki oraz mediów również swoje kosztuje, a podatki to tak zwana siła wyższa, która pochłania sporą część zysków każdej legalnie działającej firmy.

5. Lokalizacja

Nie jest to szczególnie istotne kryterium, jeśli zależy Ci na nauce języka obcego online. Jeśli jednak zdecydujesz się na kurs stacjonarny w szkole, która jest po drugiej stronie miasta albo w ogóle w innej miejscowości – pamiętaj, że będziesz musiał tam dojeżdżać. Również w deszczu. Również zimą, kiedy przejazdy mogą być utrudnione. Również wtedy, kiedy po ciężkim dniu napraaawdę nie będzie Ci się chciało. Dobry dojazd to podstawa zapobiegania późniejszym wagarom!

Przed podjęciem ostatecznej decyzji odwiedź szkołę, nad wyborem której się zastanawiasz. Zobacz na żywo sale, w których będą odbywać się zajęcia, poznaj pracujących tam ludzi, zadaj nurtujące Cię pytania. To Twoja inwestycja w siebie i Twój wybór – warto więc wybrać dobrze!

© Wpis „Podpowiadamy, jak wybrać dobrą szkołę językową” jest materiałem autorskim Szkoły języka niemieckiego w Warszawie einfach so!

KATEGORIE WPISÓW

UDOSTĘPNIJ

Jeśli podoba Ci się ten wpis,
prosimy – podaj go dalej!