Po co pień parze młodej? Poznaj najciekawsze niemieckie zwyczaje!

Po co pień parze młodej? Poznaj najciekawsze niemieckie zwyczaje!

Kultura i zwyczaje

Przed wyjazdem do innego kraju warto jest poznać choć podstawowy język niemiecki, a także dowiedzieć się czegoś o zwyczajach jego mieszkańców. Po pierwsze – by nikogo nie urazić swoim zachowaniem wynikającym z niewiedzy, a po drugie – bo to po prostu ciekawe! Prowadzimy naszego bloga również po co, by zbierać taką wiedzę dla Was, w jednym miejscu.

W Niemczech Pań nie całuje się w rękę, a uderzanie pięścią w stół nie jest oznaką agresji, tylko… niemieckim odpowiednikiem klaskania. Większość tradycji w Polsce i w Niemczech ma dość podobny charakter, ale czasem mała różnica wystarczy, by popełnić gafę. O jakich niuansach kulturowych warto wiedzieć, wybierając się do Niemiec?

Urodziny (Geburtstag)

Życzenia składane jubilatowi przed dniem urodzin nie są mile widziane – istnieje bowiem przesąd, że to przynosi pecha. Życzenia powinno składać się w dniu urodzin albo tuż po nich, dodając wtedy słowo „nachträglich”. Nachträglich alles Gute zum Geburtstag!

Urodziny obchodzone są również w miejscu pracy. Jubilat (Geburtstagskind) powinien zadbać o mały poczęstunek dla współpracowników. Na ogół stawia na swoim biurku talerz ze słodyczami i ciastem, którymi częstują się wszyscy, którzy przyjdą złożyć życzenia osobie świętującej. Wznoszony jest również toast za zdrowie jubilata – w grę nawet w miejscu pracy często wchodzi wino lub szampan.

Imieniny (Namenstag)

Warto pamiętać, że Niemcy nie obchodzą imienin. Dlaczego? Dzień imienin to dzień świętych lub błogosławionych w kościele katolickim, a Niemcy to kraj protestancki. W religii protestanckiej nie obwołuje się błogosławionych i świętych, więc… rozumiecie sami, prawda? W Niemczech nie kupimy też raczej kalendarzy z zaznaczonymi imieninami, które są tak popularne w Polsce.

Ślub (Trauung)

Zazwyczaj już w czwartek Para Młoda (die Braut) wraz z rodziną i przyjaciółmi udaje się do Urzędu Stanu Cywilnego (das Standesamt), by zalegalizować małżeństwo w świetle prawa. Zwyczajowo przed Urzędem Stanu Cywilnego stawia się pień, który młodzi małżonkowie powinni razem przepiłować. Symbolizuje to wspólne przezwyciężanie przyszłych problemów. Ślub kościelny i wesele odbywają się najczęściej w sobotę, a cała uroczystość trwa trzy dni.

Tydzień przed ślubem organizowany jest jeszcze Polterabend dla przyjaciół i znajomych. Tłucze się wówczas talerze i szkło na szczęście pary młodej!

Pierwszy dzień w szkole

Tradycją jest przygotowywanie dla pierwszoklasistów specjalnych prezentów powitalnych. Każdy uczeń otrzymuję dużą (ok. 70 cm), kolorową tubę w kształcie stożka – Schultüte. Wypełniona jest ona cukierkami, batonikami, czekoladkami i drobnymi przyborami szkolnymi. Z takim powitaniem pierwszy dzień w szkole to czysta przyjemność!

Niedziela bez handlu

Ważnym zwyczajem w Niemczech jest wolna niedziela, która obowiązuje we wszystkich landach bez wyjątków. Podobnie jak w Polsce sklepy i centra handlowe są wówczas pozamykane. Dzięki temu rodziny mają możliwość spędzenia tego czasu wspólnie – bez przeciwności losu w postaci weekendowej zmiany w pracy. Bardzo często jest to dzień, w którym odwiedza się teściów, dziadków czy innych krewnych, a także idzie na rodzinny obiad do restauracji.

Interesujących zwyczajów panujących w Niemczech jest znacznie więcej, a informacje o większości z nich najłatwiej jest mimo wszystko znaleźć na niemieckojęzycznych portalach. Przeglądanie takich luźnych wpisów w oryginale to całkiem dobry sposób na przećwiczenie w praktyce swojego języka niemieckiego, a także skuteczne i regularne poszerzanie słownictwa osadzonego od razu w naturalnych kontekstach. Zachęcamy do takiej lektury – w szczególności przy porannej kawie!

© Wpis „Po co pień parze młodej? Poznaj najciekawsze niemieckie zwyczaje!” jest materiałem autorskim Szkoły języka niemieckiego w Warszawie einfach so!

KATEGORIE WPISÓW

UDOSTĘPNIJ

Jeśli podoba Ci się ten wpis,
prosimy – podaj go dalej!