pewność siebie

19 Sty Pewność siebie- klucz do sukcesu? I część

W dzisiejszych czasach słyszymy, że aby osiągnąć sukces musisz być pewny siebie. Czytamy o tym w gazetach oraz Internecie. Mówią o tym przedsiębiorcy w wywiadach oraz psychologowie.

Na początku zastanówmy się, czym jest pewność siebie. Czy można się jej nauczyć? Co oznacza oraz kiedy zaczynamy ją kształtować?

Pewności siebie lub niepewności nabieramy już w dzieciństwie. W tym okresie najważniejszą relacją jest relacja dorosły-dziecko. Wtedy właśnie mamy do czynienia z pierwszym treningiem samodzielności bądź niesamodzielności małych dzieci. Dokonuje się to poprzez komunikaty, jakie dziecko słyszy od rodziców, gdy podejmuje nowe działania, wkracza w strefy nieznane dla niego. Stwierdzenia zachęcające do podjęcia nowych działań, np. sam spróbuj; sprawdź, co się stanie nie tylko służą rozwojowi samodzielności, ale również kształtują w młodym człowieku nastawienie do zadań, natomiast komunikaty ograniczające samodzielność dziecka, typu: nie rób tego; nie wchodź tam- sprzyjają bierności oraz przekonaniu bezradności.

Oczywiście nie mówimy tutaj o ekstremalnych sytuacjach, zagrażających zdrowiu dziecka- wtedy jak najbardziej wymagany jest klarowny sprzeciw 😉

Niepewność siebie czerpiemy również z otoczenia. Jesteśmy istotami społecznymi- ulegamy socjalizacji, obserwujemy socjalizację adresowaną do innych i sami podejmujemy działania socjalizacyjne wobec innych- pisze prof. Łukaszewski. Jaki z tego wniosek: Chodzi o to, że poczucie pewności zaczyna się w dzieciństwie, ale nie kończy się już nigdy.

 

Czym jest pewność siebie?

Pewność siebie to nie jest stan, kiedy nie czujemy obaw, strachu, tylko, gdy pomimo tych uczuć działamy. Wiąże się to z podejmowaniem działań, mimo wątpliwości i mieszanych uczuć. Pewność siebie trafnie zilustrował Nelson Mandela, który powiedział: „Przekonałem się, że odwaga to nie brak strachu, lecz raczej zwycięstwo nad nim.” W książce „Niepewność przekleństwem kobiet” Helene Lerner pisze, że: „Prawdziwa pewność siebie przejawia się zatem w tym, że uznajemy własny strach i decydujemy się działać pomimo jego obecności”.

Helene Lerner jest osobą, która osiągnęła wielki sukces. Prowadzi w USA duże przedsięwzięcie Women Working. Jednak jej droga do sukcesu nie była oczywistą ścieżką. Na początku pracowała w szkole publicznej, później w „The New York Times”. W swojej książce, Helene opisuje sytuację, kiedy musiała zastąpić szefa na posiedzeniu z kierownikami wysokiego szczebla. Pisze o uczuciach, jakie jej wtedy towarzyszyły: strach, zdenerwowanie a nawet panika. Przypomniała sobie wtedy słowa, które pomogły jej odnieść sukces na spotkaniu: „Ludzie bardziej doceniają twoje opinie i łatwiej dostrzegą ich wartość, jeśli ego zostawisz za drzwiami i nie będziesz się zachowywać jakbyś miała monopol na prawdę”. Jechała na spotkanie skoncentrowana na zadaniu. Zostawić ego, spróbować się na coś przydać. Podczas zebrania pani Helene wymyśliła rozwiązanie problemu, który został wtedy poruszony. Pokonała strach, tremę i powiedziała na głos propozycję. Jak wspomina: mówiła niepewnie, nie kryła zdenerwowania. Przywołując tę sytuację, zaznaczyła, że zdenerwowanie to ludzka rzecz. Można mieć tremę i mówić z sensem, a zdenerwowanie może wyzwolić energię, dzięki której nie rzadko osiągamy więcej, niż zamierzaliśmy. 🙂

 

Droga do sukcesu.

Co należy zrobić, aby osiągnąć wysokie stanowisko. Jaką drogę przeszły osoby, które teraz podziwiamy. Należy pamiętać, że o osobach, które zajmują wysokie stanowiska wiemy tyle, ile sami nam powiedzieli podczas wywiadów w prasie albo służbowych spotkań. Te spotkanie oraz zebrania to rezultaty szeregu działań, które podejmują. Nie widzimy ich przygotowujących się do zebrań, uczęszczających na zajęcia z języka obcego oraz na inne szkolenia podnoszące ich kwalifikacje. A tak bardzo często wygląda ich plan dnia.

W czasopiśmie „coaching” Nr 3/2016 (36) przytoczony został przykład kierownika działu w polskim oddziale światowej korporacji, który przez długi okres wyróżniał się pomysłowością, ale był szeregowym pracownikiem. Gdy dostał propozycję, awansu – wiedział, że nie może odmówić. „Ale musiałem coś zrobić ze swoim szkolnym angielskim”- wspomina.

Ten przykład pokazuje, że każdy kiedyś zajmuje jakieś stanowisko pierwszy raz w życiu i w trakcie zdobywa nowe doświadczenia. Ważne jest, aby wyjść ze strefy komfortu i zmierzyć się z nowymi zadaniami.

Podsumowując, człowiek pewny siebie czuje strach, tylko że wygrywa z tym uczuciem. Podejmuje wyzwania, dzięki którym może się rozwinąć. Te osoby również popełniają błędy, ale potrafią powiedzieć nie. Tę sferę pewności siebie poruszymy w kolejnej części.

 

Quellen:

coaching Nr 3/2016 (36) MAJ-CZERWIEC

http://coaching.focus.pl/praca/8-filarow-wewnetrznej-pewnosci-siebie-370

8 FILARÓW WEWNĘTRZNEJ PEWNOŚCI SIEBIE