Pewność siebie – czy to klucz do zawodowego sukcesu? (1)

Pewność siebie – czy to klucz do sukcesu? (1)

Praca i kariera

Powszechnie uważa się, że jeśli chcesz osiągnąć sukces, musisz być pewny siebie. Ale ile jest w tym prawdy i co możesz zrobić, jeśli pewność siebie nie stanowi jednej z Twoich „naturalnych” cech charakteru? Czy można się jej tak po prostu nauczyć?

Pewność siebie zaczynamy kształtować już w dzieciństwie. W tym okresie najważniejszą relacją jest relacja dorosły-dziecko. Wtedy też właśnie mamy do czynienia z pierwszym treningiem samodzielności. Dokonuje się on poprzez komunikaty, jakie dziecko słyszy od swoich rodziców, gdy podejmuje nowe działania i próbuje poznawać świat.

Stwierdzenia zachęcające do aktywności („sam spróbuj!”, „sprawdź, co się stanie!”) służą nie tylko rozwojowi samodzielności, ale również kształtują w młodym człowieku nastawienie do czekających go wyzwań. Komunikaty ograniczające samodzielność dziecka („nie rób tego!”, „nie wchodź tam!”) sprzyjają bierności w dorosłym życiu, a także rozwijaniu przekonania o swojej bezradności.

Czym jest pewność siebie?

Pewność siebie to nie brak obaw czy wątpliwości. To akceptacja samego siebie, wiara w swoje możliwości i świadomość własnych kompetencji. To również swego rodzaju odwaga, aby walczyć o to, co dla nas ważne.

Helen Lerner prowadzi w USA duże przedsięwzięcie Women Working i jest osobą, która bez wątpienia osiągnęła sukces zawodowy. Na początku jednak pracowała w szkole publicznej, a później w dzienniku The New York Times. W swojej książce „Niepewność przekleństwem kobiet” Helen opisuje sytuację, kiedy musiała zastąpić szefa na posiedzeniu z kierownikami wysokiego szczebla. Pisze o uczuciach, jakie jej wtedy towarzyszyły – o strachu, zdenerwowaniu, a momentami nawet panice. Przywołując jednak tę sytuację zaznacza, że zdenerwowanie to jak najbardziej ludzka rzecz. Można mieć tremę i jednocześnie mówić z sensem, a zdenerwowanie potrafi wyzwolić energię, dzięki której nierzadko osiągamy więcej, niż zamierzaliśmy!

Dlaczego droga do sukcesu prowadzi przez mury?

O osobach, które osiągnęły sukces zawodowy i zajmują teraz wysokie stanowiska wiemy tyle, ile sami nam powiedzieli podczas wywiadów w prasie albo podczas służbowych spotkań. Nie widzimy ich jednak przygotowujących się do rozpoczęcia kolejnego projektu, uczęszczających na kursy z języka obcego oraz inne szkolenia podnoszące ich kwalifikacje. A bardzo często ich plan dnia jest takimi aktywnościami wypchany po brzegi.

Od bycia szeregowym pracownikiem do zajęcia stanowiska kierowniczego prowadzi droga przez mury. No właśnie – mury, na które trzeba się wdrapać i zaryzykować kilka upadków, a nie wygodnie uchylone furtki. I pewność siebie właśnie trochę na tym polega. Żeby pomimo strachu czy niepewności umieć podejmować nowe wyzwania i wychodzić ze swojej strefy komfortu, a nie szukać wymówek. Tylko wtedy się przecież rozwiniemy – zarówno jako specjaliści w swojej zawodowej dziedzinie, jak i aktywni życiowo, szczęśliwi ludzie.

„Kto chce, szuka sposobu. Kto nie chce, szuka powodu” – Stefan Żeromski.

© Wpis „Pewność siebie – czy to klucz do sukcesu? (1)” jest materiałem autorskim Szkoły języka niemieckiego w Warszawie einfach so!

KATEGORIE WPISÓW

UDOSTĘPNIJ

Jeśli podoba Ci się ten wpis,
prosimy – podaj go dalej!