Pewność siebie – czy to klucz do zawodowego sukcesu? (2)

Pewność siebie – czy to klucz do sukcesu? (2)

Praca i kariera

Pewność siebie często łączona jest z wizerunkiem osoby nieomylnej i doskonałej we wszystkim, za co się bierze. Tylko czy pewność siebie naprawdę na tym polega? Co mają wspólnego prawdziwa pewność siebie, osiąganie sukcesów i popełnianie błędów – zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym?

Nie ma ludzi wszechwiedzących ani takich, którzy posiadane umiejętności mają od zawsze, tak „z automatu”. Bardzo często popełnianie błędów – szczególnie w sytuacjach zawodowych, mocno formalnych – staje się powodem obniżenia pewności siebie i wiary w swoje możliwości. I od razu mówimy, że niesłusznie!

Dlaczego popełnianie błędów jest w porządku?

Bo właśnie to pozwala Ci się rozwijać. Każdy błąd, z którego możesz wyciągnąć wnioski na przyszłość, uczy Cię radzenia sobie z konkretnymi problemami. Dzięki temu wiesz więcej, potrafisz więcej i nabierasz cennego doświadczenia!

Przygotowałeś kiepską prezentację dotyczącą nowego projektu? Trudno, zdarza się. Ale zamiast wyrzucać sobie, że do niczego się nie nadajesz – usiądź i przeanalizuj, czemu ludzie nie byli nią szczególnie zainteresowani. Może przesadziłeś z analizowaniem cennych, ale bądź co bądź nudnych danych statystycznych? Może zabrakło przykładów „z życia wziętych”, dzięki którym słuchacze mogliby lepiej (albo jakkolwiek) zrozumieć, o co chodzi? Jeśli dojdziesz do tego, co poszło nie tak, Twoje następne prezentacje będą nieporównywalnie lepsze.

Czy błędy pomagają budować pewność siebie?

I tak, i nie – wszystko zależy od tego, jaki mamy stosunek do naszych drobnych niepowodzeń. Przede wszystkim jednak warto uświadomić sobie, że pewność siebie nie oznacza kreowania wizerunku osoby, która nie ma żadnych wpadek na koncie. Pewność siebie płynie ze środka, z naszej samoświadomości oraz tego, czy żyjemy w zgodzie z samym sobą. Oznacza gotowość do podejmowania kolejnych wyzwań, a także wewnętrzny spokój, z jakim przyjmiemy ewentualne niepowodzenie.

Popełnianie błędów może pomagać w budowaniu prawdziwej, solidnej pewności siebie. Każde niepowodzenie to swego rodzaju lekcja. Bardzo precyzyjny, intensywny kurs umiejętności, której nie opanowaliśmy jeszcze w wystarczającym stopniu. Skoro nie mamy do siebie pretensji, kiedy chodzimy na kursy z języka niemieckiego, bo chcemy poprawić oceny w szkole, czemu wyrzucamy sobie każdy najdrobniejszy błąd w dorosłym życiu?

3 rzeczy, o których warto pamiętać!

1. Drobny błąd nie doprowadzi do katastrofy (chyba, że jesteś saperem – wtedy rzeczywiście lepiej się nie pomylić).

2. Nikt nie potrafi działać bez popełniania błędów. Pojawią się one tak czy inaczej, lepiej to więc zaakceptować i nie bać się ich niepotrzebnie.

3. Wyciągnięcie wniosków z jakiegoś niepowodzenia pomoże Ci się rozwinąć – więc w sumie wychodzisz na plus!

© Wpis „Pewność siebie – czy to klucz do sukcesu? (2)” jest materiałem autorskim Szkoły języka niemieckiego w Warszawie einfach so!

KATEGORIE WPISÓW

UDOSTĘPNIJ

Jeśli podoba Ci się ten wpis,
prosimy – podaj go dalej!