O promocji kultury – Oktoberfest, niemieckie święto piwa

O promocji kultury – Oktoberfest, niemieckie święto piwa

Kultura i zwyczaje | Społeczeństwo

Już niedługo, bo 19 września, rozpocznie się jeden z najbardziej znanych niemieckich festynów ludowych – Oktoberfest, tradycyjne niemieckie święto piwa. Wydarzenie rok rocznie przyciąga miliony turystów z całego świata, a uczestnicy festynu potrafią wypić w trakcie jego trwania nawet 5 milionów litrów piwa. Ale skąd w ogóle wziął się ten zwyczaj?

Oktoberfest odbywa się w Monachium w Bawarii już od 1810 roku. Powodem, dla którego zaczęto organizować tam tego typu wydarzenia były… pozostałe po ostatnim roku zapasy piwa, które chciano zużyć przed rozpoczęciem nowego sezonu warzelniczego. Pierwsza edycja monachijskiego Oktoberfestu stanowiła celebrację ślubu bawarskiego księcia Ludwika i jego wybranki, księżniczki Therese von Sachsen-Hildburghausen. Zorganizowano wówczas wyścigi konne, a impreza zyskała uznanie przybyłej tłumnie publiczności. Postanowiono powtórzyć ją rok później – i tak zrodziła się tradycja.

Ile piwa pomieści Maß?

Pod koniec XIX wieku Oktoberfest zaczął być utożsamiany przede wszystkim z piwem. Według przepisów podczas festynu swoje piwo mogą podawać wyłącznie tradycyjne monachijskie browary, które przestrzegają norm zapisanych w Bawarskim Prawie Czystości z 1487 roku i podobnych przepisach z 1906 roku. Należą do nich Spaten-Franziskaner-Bräu, Augustiner, Paulaner, Hacker-Pschorr, Hofbräu i Löwenbräu.

Ulubioną pamiątką uczestników wydarzenia z roku na rok niezmiennie są tradycyjne litrowe kufle piwne zwane Maß. Początkowo wykonywane były z ceramiki, później z przyczyn praktycznych organizatorzy Oktoberfestu zdecydowali się przejść na szkło. Mówi się, że kelnerki roznoszące trunki podczas festynu potrafią za jednym razem przenieść aż 10 takich kufli – czyli ciężar rzędu 10 kilogramów!

Nie tylko piwo

Poza ogromnymi namiotami piwnymi, które mogą pomieścić nawet kilka tysięcy osób jednocześnie, na gości czeka jarmark ludowy ze stoiskami oferującymi tradycyjne potrawy kuchni niemieckiej, a także niezliczoną liczbę pamiątek związanych z monachijskim świętem piwa. Można również wybrać się do wesołego miasteczka, gdzie na odwiedzających czekają niezliczone atrakcje. Aby w pełni skorzystać z bogactw Oktoberfestu, warto znać choć podstawowy język niemiecki, który można poznać poprzez kursy języka niemieckiego w Warszawie.

Tegoroczny Oktoberfest potrwa do 4 października. Zgodnie z tradycją zainauguruje go burmistrz Monachium, który oficjalnie odszpuntuje pierwszą beczkę. To ważny moment, w którym uczestnicy festiwalu szczególną wagę przywiązują do ilości uderzeń, których burmistrz będzie potrzebował, by wbić kurek do końca. Pierwszy, tak napełniony kufel piwa tradycyjnie powędruje zaś do premiera Bawarii.

Zachęcamy do śledzenia strony wydarzenia na oktoberfest.de, a także wzięcia udziału w przynajmniej jednej edycji!

© Wpis „O promocji kultury – Oktoberfest, niemieckie święto piwa” jest materiałem autorskim Szkoły języka niemieckiego w Warszawie einfach so!

KATEGORIE WPISÓW

UDOSTĘPNIJ

Jeśli podoba Ci się ten wpis,
prosimy – podaj go dalej!