Nowy Delit, czyli najciekawsze książki niemieckojęzyczne

Nowy Delit, czyli najciekawsze książki niemieckojęzyczne

Delit i najciekawsze książki niemieckojęzyczne

Kultura i zwyczaje

Delit to subiektywny przewodnik po literaturze niemieckojęzycznej. Dwa razy do roku krytycy, pisarze i tłumacze prezentują w nim najciekawsze książki niemieckich, austriackich i szwajcarskich autorów. Nawet język niemiecki podstawowy nie jest wymagany, aby je zrozumieć – wszystkie zostały bowiem wydane po polsku. O czym możemy przeczytać w najnowszym wydaniu?

Jeść przyzwoicie – czyli jak?

Na to pytanie odpowiada nam Karen Duve, autorka książki „Jeść przyzwoicie. Autoeksperyment”.

Niemiecka pisarka podejmuje się radykalnej zmiany swojej diety, by sprawdzić, czy możliwe jest zupełne wyeliminowanie z codziennego menu produktów powstałych kosztem cierpień zwierząt hodowlanych. Po drodze stawia też czoła innym dylematom – jak choćby co zrobić z pamiątkową kolekcją wypchanych zwierząt?

Niewolnicy własnych przyzwyczajeń

Zbiór dramatów „Patrz, słońce zachodzi” szwajcarskiej pisarki Sibylle Berg to historie dziewięciu zwyczajnych ludzi, którzy żyją swoimi zwyczajnymi życiami i czekają, aż wydarzy się „coś”, co wyrwie ich z nudy i stagnacji. Każdy z nich potrzebuje czegoś nieco innego – odnalezienia prawdziwej miłości, spełnienia marzenia o zostaniu poetą, pokonania samotności albo po prostu bliskości i seksu.

To historie ludzi, którzy utknęli gdzieś pomiędzy chęcią zmiany a zupełnym brakiem motywacji do działania. Czy odzyskają kontrolę nad swoim życiem?

Monoteizm – monopol na prawdę?

Peter Sloterdijk porusza bardzo delikatny temat, jakim jest religia – a właściwie trzy religie, których wspólnym mianownikiem jest postać Abrahama. Niemiecki filozof i autor „Gorliwości Boga” poddaje analizie wpływ, jaki religia i napięcia pomiędzy wyznawcami poszczególnych wierzeń mają na współczesnego człowieka. Szuka odpowiedzi na pytanie, czy religia może być niebezpieczna, a także czy istnieje szansa na stworzenie jednej, uniwersalnej prawdy.

Ile trupów zmieści się w austriackiej szafie?

Elfriede Jelinek w „Podróży zimowej. Babel” bezpardonowo wylicza kolejne zbrodnie i patologie trawiące społeczeństwo współczesnej Austrii. Zabiera nas w podróż do świata deportacji z ojczystych krajów, samotności i wykluczenia tych, którzy nie pasują do regulowanego normami ogółu.

Pisarka została wyróżniona literacką Nagrodą Nobla w 2004 roku – za „demaskowanie absurdalności stereotypów społecznych w powieściach i dramatach”.

Tutaj znajdziecie pełne wydanie Delit i jeszcze więcej świetnych książek. Przyjemnej lektury!

© Wpis „Nowy Delit, czyli najciekawsze książki niemieckojęzyczne” jest materiałem autorskim Szkoły języka niemieckiego w Warszawie einfach so!

KATEGORIE WPISÓW

UDOSTĘPNIJ

Jeśli podoba Ci się ten wpis,
prosimy – podaj go dalej!