Neuschwanstein - bajkowy zamek marzyciela...

Neuschwanstein - bajkowy zamek marzyciela.. .

Zwykle piszemy sporo o neurodydaktyce i zagadnieniach związanych z metodyką nauczania, dlatego dzisiaj odrobinę lżejszy temat. Pogoda za oknem na razie nie zwiastuje lata, ale przecież zwiedzać można cały rok, dlatego dzisiaj wspomnimy o jednym z miejsc wartych zobaczenia :)


Neuschwanstein, czyli jeden z najbardziej baśniowych zamków na świecie! Znajduje się w Bawarii, górując nad miasteczkiem Hohenschwangau. Miejsce, które wyglądem przypomina zamek Disneya stało się symbolem niemieckiej turystyki, a przy tym jednym z najbardziej malowniczo położonych pałaców w całej Europie. Zamek ulokowany wśród szczytów Bawarskich Alp, nie pełnił jednak nigdy żadnych funkcji obronnych. Nie znajdziemy tam również żadnych elementów militarnych, które w średniowiecznych zamkach były codziennością. Skąd więc się wziął i jaką pełnił funkcję?

Zaczęło się od marzenia…

 

Ludwig II Wittelsbach, ekscentryczny bawarski król (niektórzy nazywali go również „szalonym”), za którego pośrednictwem powstał XIX-wieczny pałac, znany był jako prekursor bajkowych zamków, spośród których najbardziej znany jest Neuschwanstein, czyli w wolnym tłumaczeniu „nowy łabędzi kamień”. Król postanowił wyrazić swoją fascynację niemieckim średniowieczem (szczególnie dziełami Ryszarda Wagnera) poprzez budowę tego monumentalnego zamku. Co ciekawe, o ile z zewnątrz zamek miał odwzorowywać średniowiecze, o tyle wewnątrz był stosunkowo nowoczesny, jak na XIX wiek – miał dostęp do bieżącej wody, posiadał windę, telefony oraz elektryczny system dzwonków dla służby. Budowa pałacu była związana z utratą suwerennej władzy w Imperium Pruskim, a Ludwik II Wittelsbach postanowił sobie zrekompensować tę stratę, budując bajkową posiadłość.


Ciekawostką jest, że istnieją jeszcze dwa podobne pałace, a trzeci był planowany, ale niestety nigdy nie powstał. Neuschwanstein był także brany pod uwagę podczas wyborów Nowych Siedmiu Cudów Świata, ostatecznie przegrał o włos i zajął ósmą pozycję. Warto zaznaczyć, że co roku zabytek odwiedza ponad milion turystów z całego świata!

© Wpis „Neuschwanstein – bajkowy zamek marzyciela…” jest materiałem autorskim Szkoły języka niemieckiego w Warszawie einfach so!

KATEGORIE WPISÓW

UDOSTĘPNIJ

Jeśli podoba Ci się ten wpis,
prosimy – podaj go dalej!