Kim są obcokrajowcy przyjeżdżający do Polski? To zależy

Kim są obcokrajowcy przyjeżdżający do Polski?

Społeczeństwo

Coraz więcej obcokrajowców odwiedza Polskę. Przyjeżdżają na wakacje, do pracy lub do rodziny.  Niektórzy osiedlają się na stałe – kupują domy, biorą śluby, planują dzieci. Kim są obcokrajowcy przyjeżdżający do Polski? Ilu z nich zostaje u nas na dłużej i kto najchętniej inwestuje w swoje cztery kąty? Już wyjaśniamy!

Międzynarodowe małżeństwa?

A propos zakładania rodzin – według danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących związków małżeńskich zawartych w Polsce z obcokrajowcami za 2015 rok, aż 334 stanowią małżeństwa Polek z Niemcami. Lepszym powodzeniem cieszyli się tylko obywatele Wielkiej Brytanii – wybrało ich wówczas aż 567 Polek. Zupełnie inaczej sytuacja wyglądała z perspektywy panów, których pochodzącymi z zagranicy żonami najczęściej zostawały Ukrainki. W 2015 roku odbyły się aż 573 takie śluby!

Studenci z zagranicy w liczbach

Warto też wspomnieć o obcokrajowcach, którzy przyjeżdżają do Polski, by podejmować studia. Liczba studentów-cudzoziemców rośnie z roku na rok, a dane Głównego Urzędu Statystycznego za rok akademicki 2014/2015 wskazują, że studiowało u nas wtedy aż 46 101 studentów zagranicznych. Dla porównania – w roku akademickim 2011/2012 liczba ta wynosiła 24 300 osób, w roku 2012/2013 aż 29 200, a jeszcze rok później (czyli w latach 2013/2014) zwiększyła się do 36 000.

Polscy studenci chętnie wybierają niemieckie uczelnie, zdobywają tam wiedzę i poszerzają swoje horyzonty. Działa tu niewątpliwie zasada wzajemności, bo polskie uczelnie dla kandydatów zza Odry zdają się być równie atrakcyjne. Studenci z Niemiec zajmują dziewiąte miejsce wśród wszystkich studentów-obcokrajowców w naszym kraju. Na polskich uczelniach studiuje ich aż 857.

Kto kupuje polskie mieszkania?

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej zaowocowało wzrostem liczby mieszkań nabywanych przez obcokrajowców. Z danych zamieszczonych na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wynika, że w 2014 roku aż 4 463 przybyłych z zagranicy kupiło własne mieszkanie w Polsce. W roku 1999 było to tylko 476 szczęśliwych nabywców, widać więc, że tendencja jest zdecydowanie wzrostowa.

Co ciekawe, mieszkania w Polsce największym zainteresowaniem cieszą się wśród Niemców i Ukraińców. Od stycznia do grudnia 2014 roku obywatele Niemiec kupili prawie 18 proc. całej powierzchni mieszkań nabytych wtedy przez obcokrajowców. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że w kwestii nabywania lokali mieszkalnych na własność, najczęściej wybierane są te zlokalizowane w województwie mazowieckim. Łączna powierzchnia wszystkich kupionych tam mieszkań wyniosła aż 59 149 km kwadratowych – zatem województwo mazowieckie całkowicie deklasuje pod tym względem inne regiony.

Praca w zawodzie

Optymistyczną informacją opublikowaną przez Główny Urząd Statystyczny jest fakt, że w 2015 roku większość cudzoziemców przebywających w Polsce pracowała zawodowo. Najwięcej osób podejmowało pracę w sektorze usług administrowania i działalności wspierającej (18,6 proc.), na drugim miejscu znalazło się rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (17,1 proc.), a na trzecim budownictwo (14,7 proc).

Podsumowując – mamy w Polsce naprawdę dużo obcokrajowców, a z roku na rok przyjeżdża ich coraz więcej. Każdy zdecydował się na wyjazd z innych powodów – dla pracy, z miłości albo by studiować. Każdy ma jednak jeden cel – chce się czuć dobrze w kraju, w którym przebywa, chce móc swobodnie przekazywać swoje myśli, bezproblemowo załatwiać sprawy w urzędzie. To wszystko może być jednak bardzo trudne bez znajomości języka, dlatego coraz więcej przyjezdnych decyduje się na jego naukę – np. poprzez kursy języka polskiego dla obcokrajowców. Zdecydowanie warto, jeśli pobyt w naszym kraju nie jest tylko wakacyjnym wyjazdem.

© Wpis „Kim są obcokrajowcy przyjeżdżający do Polski?” jest materiałem autorskim Szkoły języka niemieckiego w Warszawie einfach so!

KATEGORIE WPISÓW

UDOSTĘPNIJ

Jeśli podoba Ci się ten wpis,
prosimy – podaj go dalej!