Kim są obcokrajowcy przyjeżdżający do Polski?

Społeczeństwo

28 lipca 2016

Coraz więcej obcokrajowców odwiedza Polskę. Przyjeżdżają na wakacje, do pracy lub do rodziny.  Niektórzy osiedlają się na stałe – kupują domy, biorą śluby, planują dzieci. Kim są obcokrajowcy przyjeżdżający do Polski? Ilu z nich zostaje u nas na dłużej i kto najchętniej inwestuje w swoje cztery kąty? Już wyjaśniamy!

Międzynarodowe małżeństwa?

A propos zakładania rodzin – według danych Głównego Urzędu Statystycznego dotyczących związków małżeńskich zawartych w Polsce z obcokrajowcami za 2015 rok, aż 334 stanowią małżeństwa Polek z Niemcami. Lepszym powodzeniem cieszyli się tylko obywatele Wielkiej Brytanii – wybrało ich wówczas aż 567 Polek. Zupełnie inaczej sytuacja wyglądała z perspektywy panów, których pochodzącymi z zagranicy żonami najczęściej zostawały Ukrainki. W 2015 roku odbyły się aż 573 takie śluby!

Studenci z zagranicy w liczbach

Warto też wspomnieć o obcokrajowcach, którzy przyjeżdżają do Polski, by podejmować studia. Liczba studentów-cudzoziemców rośnie z roku na rok, a dane Głównego Urzędu Statystycznego za rok akademicki 2014/2015 wskazują, że studiowało u nas wtedy aż 46 101 studentów zagranicznych. Dla porównania – w roku akademickim 2011/2012 liczba ta wynosiła 24 300 osób, w roku 2012/2013 aż 29 200, a jeszcze rok później (czyli w latach 2013/2014) zwiększyła się do 36 000.

Polscy studenci chętnie wybierają niemieckie uczelnie, zdobywają tam wiedzę i poszerzają swoje horyzonty. Działa tu niewątpliwie zasada wzajemności, bo polskie uczelnie dla kandydatów zza Odry zdają się być równie atrakcyjne. Studenci z Niemiec zajmują dziewiąte miejsce wśród wszystkich studentów-obcokrajowców w naszym kraju. Na polskich uczelniach studiuje ich aż 857.

Kto kupuje polskie mieszkania?

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej zaowocowało wzrostem liczby mieszkań nabywanych przez obcokrajowców. Z danych zamieszczonych na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wynika, że w 2014 roku aż 4 463 przybyłych z zagranicy kupiło własne mieszkanie w Polsce. W roku 1999 było to tylko 476 szczęśliwych nabywców, widać więc, że tendencja jest zdecydowanie wzrostowa.

Co ciekawe, mieszkania w Polsce największym zainteresowaniem cieszą się wśród Niemców i Ukraińców. Od stycznia do grudnia 2014 roku obywatele Niemiec kupili prawie 18 proc. całej powierzchni mieszkań nabytych wtedy przez obcokrajowców. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że w kwestii nabywania lokali mieszkalnych na własność, najczęściej wybierane są te zlokalizowane w województwie mazowieckim. Łączna powierzchnia wszystkich kupionych tam mieszkań wyniosła aż 59 149 km kwadratowych – zatem województwo mazowieckie całkowicie deklasuje pod tym względem inne regiony.

Praca w zawodzie

Optymistyczną informacją opublikowaną przez Główny Urząd Statystyczny jest fakt, że w 2015 roku większość cudzoziemców przebywających w Polsce pracowała zawodowo. Najwięcej osób podejmowało pracę w sektorze usług administrowania i działalności wspierającej (18,6 proc.), na drugim miejscu znalazło się rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (17,1 proc.), a na trzecim budownictwo (14,7 proc).

Podsumowując – mamy w Polsce naprawdę dużo obcokrajowców, a z roku na rok przyjeżdża ich coraz więcej. Każdy zdecydował się na wyjazd z innych powodów – dla pracy, z miłości albo by studiować. Każdy ma jednak jeden cel – chce się czuć dobrze w kraju, w którym przebywa, chce móc swobodnie przekazywać swoje myśli, bezproblemowo załatwiać sprawy w urzędzie. To wszystko może być jednak bardzo trudne bez znajomości języka, dlatego coraz więcej przyjezdnych decyduje się na jego naukę – np. poprzez kursy języka polskiego dla obcokrajowców. Zdecydowanie warto, jeśli pobyt w naszym kraju nie jest tylko wakacyjnym wyjazdem.

© Wpis „Kim są obcokrajowcy przyjeżdżający do Polski?” jest materiałem autorskim Szkoły języka niemieckiego w Warszawie einfach so!

KATEGORIE WPISÓW

UDOSTĘPNIJ

Jeśli podoba Ci się ten wpis,
prosimy – podaj go dalej!