Jak naprawdę skutecznie uczyć się słówek? 7 porad

Jak naprawdę skutecznie uczyć się słówek?

Edukacja

Nieodzownym elementem nauki każdego języka obcego – w tym podczas kursów języka niemieckiego w Warszawie – jest poznawanie nowych słówek. Zbyt ubogi zasób słownictwa nawet największemu ekspertowi od gramatyki uniemożliwiłby swobodne, skuteczne komunikowanie się w języku obcym, warto więc nie zaniedbywać tej części każdej dobrze przygotowanej lekcji. Ale jak uczyć się słówek, by zostały w naszym osobistym słowniku na naprawdę długi czas?

Wykucie na blachę kilkudziesięciu słówek w jeden wieczór, by następnego dnia zaliczyć test czy kartkówkę na 100 proc., to naprawdę nie problem. Gorzej, że tak nabyta wiedza pozostanie z nami… tylko na chwilę, by już po kilkunastu godzinach odejść w niepamięć. Tak właśnie działa metoda Zakuć-Zdać-Zapomnieć, z którą prawdopodobnie każdy z nas spotkał się przynajmniej raz podczas studiów. Radzimy więc, jak w łatwy sposób sprawić, by nauka słówek była ciekawa, przyjemna i – co najważniejsze – skuteczna!

1. Nie wkuwaj słówek na pamięć

Serio, nie rób tego. Słówka powtarzane do znudzenia bez żadnych skojarzeń i powiązań między sobą szybko rozmyją się gdzieś w pamięci. W ten sposób sam sobie możesz też stworzyć blokady w konstruowaniu zdań z ich użyciem, bo nie będziesz w stanie szybko umieścić ich w odpowiednim kontekście i „znaleźć”, gdy okażą się potrzebne w akurat prowadzonej rozmowie.

2. Twórz pytania i odpowiedzi

Każda rozmowa składa się głównie z pytań i odpowiedzi, prawda? Twórz więc dialogi z wykorzystaniem nowych słówek, których chcesz się nauczyć, i prowadź ze sobą takie rozmowy! W zależności od stopnia zaawansowania mogą to być pojedyncze, proste albo wielozdaniowe odpowiedzi na pytania, które sam sobie zadasz. Ważne, by mówić na głos i po jakimś czasie starać się już jechać z pamięci.

3. Mów na głos

Poprawnej wymowy słówek nie nauczysz się, powtarzając je w myślach w ponurym milczeniu. Aby móc zrozumiale posługiwać się danym słowem, sprawdź jego poprawną wymowę w internetowym słowniku albo poproś o pomoc swojego lektora, a potem powtarzaj – głośno, wyraźnie i bez skrępowania!

4. Korzystaj z aplikacji do nauki języków

Wszystko w XXI wieku idzie w kierunku cyfryzacji. Nauka języków obcych też – i to jest super! Sprawdź, czy utrwalania nowo poznanych słówek nie ułatwiłoby Ci wsparcie którejś z aplikacji dostępnych na rynku, np. Anki. Wiele z nich działa na zasadzie fiszek – co jakiś czas podrzucają Ci wybrany materiał na smartfonie, dzięki czemu regularnie go powtarzasz i utrwalasz zdobytą wiedzę bez zbędnego wysiłku.

5. Przygotuj sobie fiszki

Fiszki to małe, poręczne, dwustronne karteczki. Na jednej stronie znajduje się jakieś pytanie, a na drugiej odpowiedź. Z fiszek możesz skorzystać zawsze i wszędzie – jadąc komunikacją miejską, czekając w kolejce w sklepie czy podczas przerwy między zajęciami na uczelni. Dzięki nim możesz pouczyć się słówek w dowolnym momencie, a nauka nie jest przytłaczająca.

Oczywiście możesz kupić w internecie zestawy gotowych fiszek w dowolnym języku obcym, ale my radzimy zrobić własne. Będziesz mógł wtedy dobrać dokładnie to, czego chcesz się nauczyć, a i sporo zapamiętasz już na etapie przygotowywania treści karteczek.

6. Pisz definicje

Samo powtarzanie „pies – der Hund” to za mało, by sprawnie wplatać nowo poznane słówka w rozmowę. Warto poświęcić trochę czasu na tworzenie definicji, które nie dość, że pomogą nam skuteczniej zapamiętać dane słowo, to jeszcze poszerzą nasz zasób słownictwa o słowa pokrewne tematycznie, a także synonimy. Spróbuj tak:

der Hund – der beste Freund des Menschen und das beliebteste Haustier

Tworzenie własnych definicji sprawi też, że z czasem będziemy swobodniej posługiwać się językiem i coraz łatwiej budować zdania. Same plusy!

7. Działaj skojarzeniami

Jeśli walczysz teraz ze słownictwem dotyczącym jedzenia i napojów, może warto zapisać te słówka na zdjęciu z ulubionej kawiarni i powiesić w domu w widocznym miejscu? Dobrym sposobem jest też układanie w języku obcym krótkich historyjek, które pozwolą Ci zobrazować sobie dane słowo, a przy okazji przypomnieć i wykorzystać w praktyce również inne wyrazy. Jeśli chcesz uczyć się słówek efektywnie, postaw na kreatywność – po prostu!

Nauka słówek nie należy do najłatwiejszych zadań. To ciężka praca, ale czy to oznacza, że musi być męcząca i nudna? No pewnie, że nie! Musisz po prostu znaleźć taki sposób, by nauka sprawiała Ci przyjemność i była kompatybilna z Twoimi preferencjami. Pamiętaj też, by nie przedobrzyć już na starcie z poziomem zaawansowania materiału, który chcesz opanować i określ swój poziom języka niemieckiego – np. poprzez testy poziomujące. Tylko od Ciebie zależy, ile się nauczysz i na jak długo ta wiedza z Tobą zostanie.

© Wpis „Jak naprawdę skutecznie uczyć się słówek?” jest materiałem autorskim Szkoły języka niemieckiego w Warszawie einfach so!

KATEGORIE WPISÓW

UDOSTĘPNIJ

Jeśli podoba Ci się ten wpis,
prosimy – podaj go dalej!