Immersja językowa jako metoda nauki języka niemieckiego

Immersja językowa jako metoda nauki języka niemieckiego

Jak się uczyć skutecznie? Jak sprawnie zwiększyć swoje możliwości i płynnie porozumiewać się w języku niemieckim? Według naszego doświadczenia metodą przynoszącą największe efekty jest immersja językowa, co w wolnym tłumaczeniu oznacza zanurzenie w języku. Czy warto?
Jeśli pomyślimy o typowej nauce w szkole, to przypominają nam się niezwykle długie listy słówek, przerabianie „po kolei” wszystkich zadań z podręcznika i dialogi, których nigdy w codziennym życiu byśmy nie wypowiedzieli. Przeciętny uczeń wie więc jak stworzyć trudne konstrukcje gramatyczne, ale jak przychodzi do wytłumaczenia komuś, w którą stronę ma pójść do sklepu, to zaczynają się „schody” 😉
Tutaj z odsieczą przybywamy my!
Immersja – co to takiego?
Nauka polegająca na „zanurzeniu”, którą my na naszych kursach języka niemieckiego proponujemy naszym uczniom, jest wysoce efektywna. Immersja to dosłownie przyswajanie języka w żywej formie, bez zapamiętywania pojedynczych słówek czy struktur gramatycznych. Otaczanie się językiem niemieckim w każdej sytuacji angażuje kilka zmysłów jednocześnie, co powoduje, że nauka jest zdecydowanie łatwiejsza. Immersja sprawia, że człowiek zaczyna myśleć po niemiecku, więc porozumiewanie się w obcym języku zwyczajnie przestaje sprawiać problemy. Warto także wspomnieć, że nie mamy tutaj żadnych ograniczeń wiekowych, bowiem metoda sprawdza się u wszystkich.
Jak wygląda kurs języka niemieckiego oparty o metodę zanurzenia?
Podczas zajęć w einfach so! mówimy tylko po niemiecku, również na poziomach najmniej zaawansowanych. W ten sposób kursanci już od samego początku nauki zostają „zanurzeni” w języku obcym i uczą się go w najbardziej naturalny sposób – z potrzeby komunikacji, kiedy nie mogą pójść na skróty, posługując się językiem ojczystym.
W takim systemie bardzo często będziesz musiał „obejść” słowo, którego odpowiednika w języku niemieckim nie znasz, tłumacząc je przy pomocy innych, znanych Ci już słów. Prawdopodobnie po kilkudziesięciu minutach takiej nauki będziesz też mieć wrażenie, że spędziłeś ten czas za granicą, a nie w Warszawie w sali lekcyjnej lub na zajęciach online.
Metoda zanurzenia jest najbliższa temu, w jaki sposób zdobywałeś umiejętności komunikacyjne w swoim języku ojczystym jako dziecko. Twój mózg już doskonale zna taki rodzaj nauki i wie, jak w takim trybie przyswajać nową wiedzę. A może się to dziać nie tylko podczas naszych kursów ogólnych niemieckiego, ale też w czasie oglądania filmów w języku obcym, czytania niemieckojęzycznych książek lub gazet czy… posługiwania się komputerem lub smartfonem, jeśli zawczasu zmienisz w ustawieniach język menu na język niemiecki.
Zatem w skrócie
Nasz mózg sam wie najlepiej, jak najskuteczniej przyswajać nowe języki. Metoda zanurzenia wykorzystuje więc te same mechanizmy, z których korzystamy jako dzieci – gdy uczymy się od zera języka ojczystego. Wystarczą regularne powtórki i sukces mamy gwarantowany!


Zapraszamy również do przeczytania innych tekstów o metodach nauki języków obcych dostępnych na naszym blogu 😊

KATEGORIE WPISÓW

UDOSTĘPNIJ

Jeśli podoba Ci się ten wpis,
prosimy – podaj go dalej!

© Wpis „Immersja językowa jako metoda nauki języka niemieckiego” jest materiałem autorskim Szkoły języka niemieckiego w Warszawie einfach so!