Aż 15,4 mln ludzi uczy się języka niemieckiego – i to się opłaca!

Aż 15,4 mln ludzi uczy się języka niemieckiego – i to się opłaca!

Edukacja | Praca i kariera

Ostatnimi laty liczba osób uczących się języka niemieckiego sukcesywnie spadała. Najnowsze badania wskazują jednak, że pesymistyczna tendencja uległa znaczącej poprawie! Języka niemieckiego uczy się obecnie aż 15 400 000 ludzi, a sporo z tej motywacji do nauki to… kwestie ekonomiczne i perspektywa rozwoju zawodowego.

Cykliczne badanie Niemieckiej Centrali Szkolnictwa Zagranicznego (ZfA), Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej (DAAD) i Instytutu Goethego pokazało, że język niemiecki w ostatnim czasie znacząco zyskał na popularności na świecie. Aż 15 400 000 osób uczy się go obecnie w szkołach i podczas prywatnych kursów. Dla porównania – w 2000 roku było to 20 100 000 ludzi, a w 2010 roku tylko 14 900 000.

Gospodarka Niemiec zyskuje na znaczeniu

Dlaczego coraz więcej ludzi na świecie uczy się języka niemieckiego? W znacznej mierze to kwestia wzrostu gospodarczego w Niemczech, a także związanych z nim większych szans na zdobycie o wiele bardziej rozwojowej i lepiej płatnej pracy za granicą.

Trudno nie zgodzić się z faktem, że w Niemczech za podobną pracę, wymagającą od pracownika posiadania podobnych kwalifikacji, rzeczywiście zarobimy więcej – liczby w końcu nie kłamią. Ci, którzy potrafią skutecznie komunikować się w języku niemieckim, znacznie częściej mogą też liczyć na awanse, premie i dynamiczny rozwój swojej kariery. Już nawet podstawowy język niemiecki znacząco podnosi naszą wartość na rynku pracy jako pracownika dużej firmy działającej na skalę międzynarodową.

Prestiżowe uczelnie... i tanie studia

Niemcy mogą poszczycić się wspaniałymi, szanowanymi na całym świecie uniwersytetami z wielowiekową tradycją – jak chociażby najstarszy w kraju Uniwersytet w Heidelbergu, Uniwersytet Monachijski, a także Uniwersytet Humboldtów w Berlinie. Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego zagranicznego kandydata już na etapie składania dokumentów rekrutacyjnych na wymarzone studia znacząco zwiększa jego szanse na przyjęcie do grona studentów.

Młodych ludzi na całym świecie kusi jednak nie tylko prestiż niemieckich uniwersytetów, ale również przystępna cena takich studiów. Na wielu uczelniach studenci z krajów Unii Europejskiej mogą zrobić licencjat za darmo, ponosząc jedynie koszty związane z opłatą rekrutacyjną. Te uczelnie państwowe, które wciąż jeszcze pobierają czesne, są zdecydowaną mniejszością, a opłaty na nich są i tak niskie w porównaniu z innymi krajami.

Język niemiecki – inwestycja w przyszłość?

Zdecydowanie tak – i nie piszemy o tym tylko dlatego, że jesteśmy szkołą języka niemieckiego. Na świecie od kilku lat obserwuje się ogromny wzrost zainteresowania nauką tego właśnie języka, bo jego znajomość wiąże się po prostu z wymiernymi korzyściami. Dobre, tanie studia i solidne perspektywy rozwoju zawodowego to tylko niektóre z nich, a wyjazd i przeorganizowanie życia za granicą jeszcze nigdy nie były tak łatwe w realizacji.

© Wpis „Aż 15,4 mln ludzi uczy się języka niemieckiego – i to się opłaca!” jest materiałem autorskim Szkoły języka niemieckiego w Warszawie einfach so!

KATEGORIE WPISÓW

UDOSTĘPNIJ

Jeśli podoba Ci się ten wpis,
prosimy – podaj go dalej!