Kursy języka niemieckiego

Znasz ich na pewno – ale czy wiesz, że pochodzą z Niemiec? (2)

Kultura i zwyczaje | Społeczeństwo

Oni pochodzą z Niemiec cz.2 – Sie kommen aus Deutschland Teil 2

 

W pierwszej części skupiliśmy się na osobach ze świata sztuki. Teraz przedstawimy osoby ze świata polityki i filozofii.

Mówi się, że kobiety mają pierwszeństwo:) W związku z tym w pierwszej kolejności skupmy się na  Pani Angeli Merkel. Jednej z najbardziej znanych kobiet sceny politycznej. Kanclerz Niemiec (die Bundeskanzlerin) urodziła się 17. lipca 1954 w Hamburgu. Jej dziadek ze strony ojca pochodził z Poznania.

 

Była studentką fizyki na uniwersytecie w Lipsku. Po ukończeniu studiów pracowała w Centralnym Instytucie Chemii Fizycznej PAN w Berlinie.

 

Kanclerz Niemiec była dwukrotnie zamężna. Pierwszego męża, Ulricha Merkela poznała podczas studiów. Pobrali się w 1977 a w 1982 byli już po rozwodzie. Drugiego męża, Joachima Sauera poznała w Berlinie. To profesor chemii kwantowej i nie jest związany z polityką. Bardzo rzadko angażuje się w życie publiczne.

 

Pani Angela Merkel nie ma dzieci a jej drugi mąż, Joachim Sauer ma dwóch synów.

 

W młodych latach Angela Merkel należała do komunistycznej organizacji Wolna Młodzież Niemiecka. Po 1989 r po upadku muru berlińskiego była zaangażowana w powstający ruch demokratyczny.

 

We wrześniu 2005 r. wygrała wybory parlamentarne w Niemczech, natomiast 22 listopada 2005 roku Bundestag zatwierdził Merkel na stanowisku kanclerza Niemiec. Angela Merkel została pierwszą kobietą w Niemczech na tym stanowisku.

 

Teraz przejdziemy do świata filozofii, mianowicie do Karola Marksa. Był on nie tylko wybitym filozofem, ale również ekonomistą, socjologiem i dziennikarzem. Urodził się 5 maja 1818 r w Trewirze, a zmarł 14 marca 1883 r w Londynie. Razem z Fryderykiem Engelsem uznawany jest za twórcę socjalizmu naukowego.

 

W październiku 1835 roku, rozpoczął studia filozoficzne na Uniwersytecie w Bonn. Studiował również literaturę.

W roku 1843 Marks ożenił się w Kreuznach z Jenny von Westphalen. Przyjaźnili się od lat dziecięcych a na studiach się zaręczyli.

Po ślubie wyjechał do Paryża, tam poznał Fryderyka Engelsa, swojego wielkiego przyjaciela i głównego współpracownika. Obaj żywo uczestniczyli w burzliwym życiu rewolucyjnych grup Paryża i razem opracowali ideę socjalizmu proletariackiego. Ich pierwszą wspólną pracą była Święta rodzina, czyli krytyka krytycznej krytyki.

 

W roku 1845 Karol Marks pod naciskiem rządu pruskiego został wydalony z Paryża jako niebezpieczny rewolucjonista. W związku z tym przeniósł się do Brukseli. Na wiosnę 1847 r. Marks i Engels przystąpili do tajnego stowarzyszenia propagandowego i wtedy też opracowali “Manifest partii komunistycznej”. Ukazał się w lutym 1848 r. W dziele tym Karol Marks i Fryderyk Engels nakreślili nowy światopogląd, konsekwentny materializm, który ogarnia również dziedzinę życia społecznego.

 

13 czerwca 1849 wyjechał do Londynu i tam spędził resztę swojego życia.

 

Źródła:

https://www.marxists.org/polski/lenin/1914/07/karol_marks.htm

https://www.dhm.de/lemo/biografie/karl-marx

http://www.filozofia.uw.edu.pl/skfm/publikacje/lenin05.pdf

https://www.angela-merkel.de/

© Wpis „Znasz ich na pewno – ale czy wiesz, że pochodzą z Niemiec? (2)” jest materiałem autorskim Szkoły języka niemieckiego w Warszawie einfach so!

KATEGORIE WPISÓW

UDOSTĘPNIJ

Jeśli podoba Ci się ten wpis,
prosimy – podaj go dalej!