Weihnachten in Deutschland – świąteczne tradycje

Weihnachten in Deutschland – świąteczne tradycje

Kultura i zwyczaje

Okres świąt Bożego Narodzenia w Niemczech kojarzymy przede wszystkim ze świątecznymi jarmarkami, grzanym winem i świetlnymi dekoracjami miejskimi – ale to przecież nie wszystko, co niemiecka tradycja ma do zaoferowania. Czym jest Krampusnacht i co na stole wigilijnym pod talerzami robią monety? Przeczytajcie!

W Niemczech nie ma zwyczaju dzielenia się opłatkiem, nie przygotowuje się też miejsca przy stole dla niespodziewanego gościa, a dzieci znajdują prezenty nie pod choinką, a ułożone na stole. Jest jednak wiele zwyczajów wspólnych dla niemieckiej i polskiej tradycji. Najbardziej znanym i chyba najbardziej lubianym jest oczywiście coroczne ubieranie bożonarodzeniowego drzewka!

Magia świąt – czym są jarmarki Weihnachtsmarkt?

Już na początku grudnia ulice największych niemieckich miast rozświetlają przepiękne ozdoby, a ludzie gromadzą się wokół stoisk z grzanym winem, tradycyjnymi potrawami i wyjątkowymi wyrobami rzemieślniczymi. Co roku organizowanych jest ponad 150 jarmarków w całych Niemczech, a wszystkie budzą zainteresowanie nie tylko lokalnych społeczności, ale i tłumów zagranicznych turystów. Jednym z najstarszych i najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych jest ten w Dreźnie – Striezelmarkt, po raz pierwszy zorganizowany w 1434 roku!

Niespodzianki ukryte w kalendarzu

Tradycyjne kalendarze adwentowe wypełnione są czekoladkami, ale z roku na rok coraz więcej firm decyduje się wypuścić na rynek ich odpowiedniki pełne próbek kosmetyków, świec zapachowych, piw i różnych innych drobnych gadżetów. Odliczanie do Bożego Narodzenia z takim kalendarzem to bardzo „niemiecki” zwyczaj, ale od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością również w naszym kraju!

Krampusnacht

Noc Krampusa to niemiecko-austriacka, bardzo stara tradycja. Podczas gdy grzeczne dzieci mogą liczyć na wizytę Świętego Mikołaja z workiem prezentów, te niegrzeczne czeka rozmowa wychowawcza z Krampusem – pół kozłem, pół demonem. Z okazji Krampusnacht w wielu miejscowościach w Niemczech i Austrii organizowane są parady, podczas których najmłodsi przebierają się za zwierzopodobne stworzenia, a pochodowi towarzyszy muzyka i pokazy fireshow.

Wieniec adwentowy po niemiecku – zrób to sam!

Niemieckie rodziny przygotowania do świąt rozpoczynają już 4 tygodnie wcześniej, w pierwszą niedzielę adwentu. Domy ozdabia się wtedy ozdobami świątecznymi, w tym wykonanymi własnoręcznie wieńcami adwentowymi z żywych gałązek jodły lub świerku. Taką dekorację przystraja się jeszcze filetowymi wstążkami i świeczkami – zieleń gałązek symbolizuje nadzieję, fiolet refleksję nad przeszłością, a świeczki to ciepło rodzinnego domu. W każdą niedzielę zapala się jedną świeczkę. Zapalenie tej ostatniej oznacza przyjście Bożego Narodzenia.

To co z tą Wigilią?

Podczas świątecznej wieczerzy każdy członek rodziny znajduje pod swoim talerzem pieniążek – ma to zapewnić szczęście i dostatek przez cały następny rok. Najciekawszy jednak jest fakt, że Niemcy nie przygotowują na ten wieczór uroczystej, wystawnej kolacji. Dopuszcza się też już wtedy spożywanie mięsa. Na stołach króluje sałatka ziemniaczana i pieczone kiełbaski, a bardziej wyszukane, świąteczne potrawy spożywa się dopiero na następny dzień – na obiad.

Nie ma wątpliwości co do tego, że nasze bożonarodzeniowe zwyczaje różnią się nieco od tradycji naszych sąsiadów zza Odry. W gruncie rzeczy i dla nas, i dla Niemców w obchodach Bożego Narodzenia chodzi jednak przecież o to samo – o czas spędzony z najbliższymi, odpoczynek i spokój po kolejnym niesamowitym roku.

Frohe Weihnachten!

© Wpis „Weihnachten in Deutschland – świąteczne tradycje” jest materiałem autorskim Szkoły języka niemieckiego w Warszawie einfach so!

KATEGORIE WPISÓW

UDOSTĘPNIJ

Jeśli podoba Ci się ten wpis,
prosimy – podaj go dalej!