Edukacja
Wielkimi krokami zbliża się rok akademicki. To dobry moment, by zapoznać się z najważniejszymi kwestiami dotyczącymi studiowania za granicą – w krajach niemieckojęzycznych. Co musi wiedzieć obcokrajowiec, który chce podjąć studia w Niemczech i jakie formalności się z tym wiążą?
Jako obywatele Unii Europejskiej Polacy już od dawna nie potrzebują żadnych wiz i pozwoleń na podjęcie studiów czy pracy w Niemczech. Konieczne jest jedynie dopełnienie wszelkich formalności wymaganych przez tę konkretną uczelnię, na którą chcemy się dostać – i zameldowanie się w miejscowym urzędzie przed upływem 3 miesięcy od naszego przyjazdu.
Jeśli chodzi o opłaty za studia, czesne w Niemczech jest dość niskie, a finansowane przez państwo uczelnie w wielu landach zupełnie zrezygnowały już z pobierania opłat od studentów. Konieczne jest natomiast uiszczenie niewielkiej opłaty semestralnej, która pozwala na utrzymanie akademickiej administracji i finansowanie działań samorządu. Zwykle jest to kwota w wysokości 150-250 euro, choć opłaty na poszczególnych uczelniach mogą się różnić.
Wszyscy kandydaci na studentów niemieckich uczelni bezdyskusyjnie muszą posiadać ubezpieczenie zdrowotne. Na start wystarczy unijna karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Osoby, które studiują w Niemczech już ponad 14 semestrów, mogą ubezpieczyć się w niemieckich państwowych kasach chorych. To koszt rzędu 80 euro miesięcznie, ale zdecydowanie warto.
W większości niemieckich miast bez problemu dogadamy się po angielsku. Istnieją nawet kierunki studiów, które oferują zajęcia wyłącznie w tym języku. Znajomość niemieckiego w choć podstawowym zakresie jest jednak bardzo ważna. Przydaje się nie tylko w życiu codziennym, ale przede wszystkim w załatwianiu spraw biurokratycznych. Otwiera o wiele większe możliwości, jeśli chodzi o wybór kierunków na niemieckich uczelniach.
Na większości uniwersytetów w Niemczech w procesie rekrutacji wymagane jest potwierdzenie znajomości języka niemieckiego. Zazwyczaj najlepszą tego formą jest certyfikat językowy taki jak Test DaF (Deutsch als Fremdsprache) lub DSH (Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang). Do zdania takich certyfikatów warto przygotować się jeszcze przed wyjazdem – na specjalistycznych kursach certyfikacyjnych języka niemieckiego.
Wiele niemieckich uczelni dysponuje własnymi akademikami, w których można ubiegać się o zakwaterowanie na każdy kolejny semestr. Warunki nie są luksusowe, a wyposażenie pokojów obejmuje zazwyczaj podstawowe meble. Zwyczajowo kuchnia jest przestrzenią wspólną. Zaletą takiego zakwaterowania może być niska cena i dogodna lokalizacja. Nie można mieć wszystkiego, prawda?
Alternatywą, na którą decyduje się większość Niemców i zagranicznych studentów, jest Wohngemeinschaft. To po prostu kilkupokojowe mieszkanie, które wynająć można wraz z innymi studentami. Oprócz wyższego standardu lokalu i dowolnie wybranej lokalizacji, zaletą jest na pewno kontakt ze współlokatorami, wspólne spędzanie czasu, rozmowy po niemiecku i potencjalne przyjaźnie na całe życie.
Nie ma żadnych formalnych przeciwwskazań, by studiujący w Niemczech obcokrajowcy podejmowali pracę. Nie trzeba też tego w żaden sposób zgłaszać czy starać się o zezwolenia. Warto natomiast solidnie przemyśleć, czy w połączeniu z wymagającymi studiami realizowanymi w języku obcym praca zawodowa nie będzie zbyt dużym obciążeniem. Doba ma tylko 24 godziny, a egzaminy same się nie zdadzą.
Studia w Niemczech dają wiele możliwości, stanowią ogromną szansę na pogłębienie znajomości języka niemieckiego i szybsze rozpoczęcie kariery zawodowej w Polsce i za granicą. Wszystkich, którzy zastanawiają się nad wyjazdem na studia do Niemiec, zachęcamy, by uparcie dążyć do realizacji swoich celów i przede wszystkim nie bać się próbować!
© Wpis „Studia w Niemczech – o czym warto wiedzieć?” jest materiałem autorskim Szkoły języka niemieckiego w Warszawie einfach so!
KATEGORIE WPISÓW
UDOSTĘPNIJ
Jeśli podoba Ci się ten wpis,
prosimy – podaj go dalej!