Kursy języka niemieckiego

Rowerem przez Niemcy – jakie trasy rowerowe warto pokonać?

Podróże i historia

Jazda na rowerze to jeden z najbardziej popularnych sposobów spędzania wolnego czasu. Ten zdrowy, ekologiczny i przyjemny sport ma bardzo dobry wpływ na nasze poczucie oraz sylwetkę, ale na tym nie kończą się jego zalety. Dzięki wycieczkom rowerowym możemy lepiej poznać miasto, architekturę oraz przyrodę. W okresie letnim na warszawskich ulicach mijamy coraz większą grupę ludzi poruszających się jednośladami. Jednak nie tylko w Polsce ten sport cieszy się popularnością, należy pamiętać, że Niemcy to prawdziwi miłośnicy dwóch kółek. 

Nasi zachodni sąsiedzi mogą się pochwalić ponad 200 trasami rowerowymi, biegnącymi przez rozmaite regiony. Ambitni, bardziej doświadczeni cykliści mogą piąć się rowerem po Alpach, niektórzy zdecydują się na łagodniejsze szlaki wśród przyrody, np. saksoński szlak winny, część wybierze ścieżki wzdłuż rzek, a inni zdecydują się na spokojne poznawanie miasta.
 
Jednym z najpopularniejszych szlaków rowerowych w Niemczech jest niezwykły region górski obfitujący w piękne, soczyście zielone łąki oraz różnego rodzaju zbiorniki wodne- Allgäu. Podczas wyprawy przez całą drogę można podziwiać panoramę Alp, a trasa wiedzie przez dawne królestwo króla Ludwika II, słynny zaś zamek Neuschwanstein jest pierwszą atrakcją, którą możemy podziwiać. Budynek powstawał od 1869 roku jako wyidealizowany średniowieczny zamek rycerski dla króla bawarskiego. Król przeżył w zamku kilka miesięcy i zmarł jeszcze przed ukończeniem budowy. Neuschwanstein jest najsławniejszym spośród zamków Ludwika II i jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Niemiec. Każdego roku zwiedza go ponad 1,3 miliona turystów. Często nazywany „zamkiem z bajki” Neuschwanstein jest udostępniony do zwiedzania przez prawie cały rok.

W regionie pozostały również ruiny zamku Falkenberg i Eisenberg– mniej znane miejsca, ale bardziej tajemnicze. Warownia Falkenbergwzniesiona została w drugiej połowie XIII wieku, na polecenie ówczesnego hrabiego Gorycji i Tyrolu- Meinharda II. Zamek usytuowany jest na szczycie wysokiego skalistego wzgórza (1268 metrów n.p.m), co czyni ją jedną z najwyżej położonych tego typu budowli na terenie całych Niemiec. W czasie wojny trzydziestoletniej (1618-48) warownia  została zniszczona. W 1883 roku zrujnowany Zamek Falkenberg nabył Król Ludwik II Bawarski, który znany był głównie jako ekscentryk wznoszący w Alpach Bawarskich bajkowe pałace. Dwa lata później wraz z architektem Maxem Schultze postanowił zakupioną warownię przekształcić w swoją kolejną rezydencję. Jednak z powodu nagłej śmierci Ludwika budowa została przerwana, a sam zamek został ostatecznie opuszczony i w stanie ruiny przetrwał do czasów obecnych. Eisenberg natomiast został wzniesiony, aby kontrolować przejście oddzielające dolinę rzeki Lech od regionu zwanego Zwischentore. Warownia była wielokrotnie przebudowywana i rozbudowywana, a kres świetności zamku nastał na czas podbojów napoleońskich, kiedy to został zniszczony przez wojska francuskie. Od tego czasu ta niegdyś imponująca warownia pozostaje w stanie trwałej ruiny.

Około 3 km na zachód, nad rzeką Lech leży miasto Füssen- to dawna stolicy produkcji lutni i skrzypiec, którą również warto zobaczyć.

© Wpis „Rowerem przez Niemcy – jakie trasy rowerowe warto pokonać?” jest materiałem autorskim Szkoły języka niemieckiego w Warszawie einfach so!

KATEGORIE WPISÓW

UDOSTĘPNIJ

Jeśli podoba Ci się ten wpis,
prosimy – podaj go dalej!