Porównanie miast – lepsza Warszawa czy Berlin? (Berliner Zeitung)

Porównanie miast – lepsza Warszawa czy Berlin?

Społeczeństwo

Stołeczny dziennik Berliner Zeitung dokonał szczegółowego porównania dwóch europejskich stolic. Dziennikarze wzięli pod uwagę między innymi koszty codziennego życia w mieście, czystość w przestrzeni publicznej, ubiór przeciętnego mieszkańca, którego możemy spotkać na ulicach, rozmach nowych inwestycji, a także… szybkość obsługi klienta w fast foodach. Wynik?

Autorzy zestawienia już na wstępie zaznaczyli, że Warszawa absolutnie nie jest alternatywą ekonomiczną dla Berlina. W Niemczech wciąż zarabia się zdecydowanie więcej, a koszty codziennego życia w wielu dzielnicach Warszawy są porównywalne do tych w niemieckiej stolicy. Wynajem mieszkania, wyjście na kawę albo wieczór przy piwie są w Warszawie po prostu drogie.

Czysta przestrzeń na pierwszym miejscu

Dziennikarze Berliner Zeitung zauważyli, że brud stał się w stolicy Niemiec niejako stylem życia. Trawniki są wydeptane i zaniedbane, komunikacja miejska nie zawsze pachnie świeżością, a mieszkańców miasta zadziwiająco często można zobaczyć w powyciąganych dresach. Co więcej, zdaniem autorów porównania obu miast taki stan rzeczy zwyczajowo romantyzuje się, mówiąc o Berlinie, że „jest tak uroczo brudny i nieuporządkowany”.

Warszawa została tu oceniona jako miasto przede wszystkim zadbane. Obie linie metra w stolicy Polski są zdaniem dziennikarzy Berliner Zeitung uporządkowane i czyste, a pasażerowie mają dużo miejsca w wagonach. Na szczególną uwagę zasługują też mieszkańcy miasta – wystylizowani, modnie ubrani i budujący pozytywny wizerunek całej społeczności.

Ludzie chcą odważnych inwestycji

Nowoczesne, szklane wieżowce i regularnie odnawiane elewacje budynków sprawiają, że w mieście jest jakoś przyjemniej – i zdaniem dziennikarzy Berliner Zeitung tego właśnie brakuje w Berlinie. Odważne, dobrze przemyślane inwestycje i przestrzeń, w której mieszkańcom naprawdę chce się spędzać czas, świadczą przede wszystkim o zaangażowaniu rządzących w sprawy lokalne.

Jako przykład miasta, które dba o ten właśnie aspekt, została wskazana Warszawa, w której zdaniem autorów zestawienia politycy oraz architekci pokazują swoją odwagę i wspólnie pracują nad nowym obliczem polskiej stolicy.

Zatem Warszawa czy Berlin?

Nikogo pewnie nie zaskoczymy stwierdzeniem, że każde z tych miast na wady i zalety, a jego polityka rozwojowa kładzie po prostu nacisk na różne wartości związane z życiem w mieście. Jeśli najważniejsze są dla Ciebie dobre zarobki i rozwój swojej kariery – Berlin zdaje się wypadać pod tym względem lepiej od Warszawy. Jeśli zaś najbardziej w swoim miejscu zamieszkania cenisz przyjazną przestrzeń, kolejne inwestycje podnoszące jakość lokalnego życia i względy porządek na ulicach – Warszawa czeka z otwartymi ramionami.

Brzmi całkiem sensownie, choć musimy przyznać, że wynik tego porównania mimo wszystko solidnie nas zaskoczył!

Oryginalny artykuł możecie przeczytać tutaj.

© Wpis „Porównanie miast – lepsza Warszawa czy Berlin?” jest materiałem autorskim Szkoły języka niemieckiego w Warszawie einfach so!

KATEGORIE WPISÓW

UDOSTĘPNIJ

Jeśli podoba Ci się ten wpis,
prosimy – podaj go dalej!