Kultura i zwyczaje
Przed nami Święta Wielkanocne. Polacy spędzają je w gronie rodziny oraz najbliższych przyjaciół. A jak nasi zachodni sąsiedzi obchodzą ten czas? Jakie są podobieństwa i różnice w poszczególnych landach. Prawie każdy kraj związkowy ma typowe dla siebie zwyczaje i tradycje – te najciekawsze i najpopularniejsze zostaną opisane poniżej.
Na początek kilka informacji dotyczących podziału administracyjnego Niemiec.
Należy pamiętać, że Niemcy tworzy 16 krajów związkowych (landów), które mają charakter państw o ograniczonej suwerenności. Mieszkańcy poszczególnych regionów mają swoje zwyczaje, które cały czas kultywują. Nie wszystkie landy posiadają takie same tradycje.
Niemcy jako kraj wielowyznaniowy bardzo barwnie i długo obchodzą święta wielkanocne (Osterfest).
Tak jak w Polsce, katolicy w Niemczech przygotowują się do Niedzieli Wielkanocnej podczas Wielkiego Postu (Fastenzeit lub Passionszeit), a szczególnie tydzień przed niedzielą Zmartwychwstania. My nazywamy go Wielkim a nasi zachodni sąsiedzi – Karwoche. Istotnym elementem w przygotowaniu domu na święta jest bukiet wielkanocny – czyli zielone gałązki przybrane kolorowymi wydmuszkami jajek. Niektórzy w taki sam sposób ozdabiają również drzewa oraz krzewy przed domem. Tak jak w Polsce, maluje się i dekoruje jajka, jednak należy pamiętać, że ten zwyczaj jest mniej popularny niż u nas.
Gründonnerstag
W Polsce, trzy dni przed Wielkanocą, wieczorem w Wielki Czwartek rozpoczyna się Święte Triduum Paschalne. W Niemczech nazywany jest Zielonym Czwartkiem (Gründonnerstag). Jest to dzień malowania jajek na zielono. W wielu regionach panuje zwyczaj, aby zjeść wtedy coś zielonego. Na stołach można znaleźć pierwsze wiosenne nowalijki – najlepiej te zielone: szczypiorek, sałata czy szpinak.
Karfreitag
U naszych sąsiadów zza Odry Wielki Piątek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czasami nazywany jest Cichym Piątkiem (Stiller Freitag). Dla wierzących Niemców jest to dzień modlitw i nabożeństw, które towarzyszą wspominaniu śmierci i składania Jezusa do grobu. Po zakończeniu nabożeństwa wierni zapraszani są przez księdza na wspólny posiłek, składający się z chleba, wody i wina (agapa). W tym dniu post ścisły nie jest rygorystycznie przestrzegany.
Karsamsatg
Wielka Sobota – czyli Karsamstag lub Stiller Samstag jest dniem wyciszenia, nie odprawia się wtedy mszy świętej. W niektórych regionach, zwłaszcza na północy i w centrum kraju kultywowany jest zwyczaj rozpalania wielkich ognisk przed kościołami katolickimi. Towarzyszy temu specjalne nabożeństwo i poświęcenie ognia, którym następnie zapala się świece paschalne w kościołach i świece wielkanocne w domach.
Ostersonntag i Ostermontag
Dwa najbardziej uroczyste dni, spędzane w gronie rodziny i najbliższych przyjaciół. W Niemczech, podobnie jak w Polsce Niedzielę Wielkanocną rozpoczyna się mszą rezurekcyjną, która jest odprawiana wcześnie rano. Dodatkowo bardzo popularny jest zwyczaj stukania się jajkami (Ostereiertitschen) przy śniadaniu. Każdy członek rodziny wybiera sobie swoją pisankę i kolejno stuka się nią z innymi – wygrywa posiadacz jajka z najmocniejszą skorupką. Zabawa ta jest znana również w Austrii i niemieckojęzycznej Szwajcarii.
Kilka innych ciekawostek o świętach Wielkanocnych w Niemczech:
Źródła:
http://mm-gazeta.de/index.php/moje-miasto/historia/13-wielkanoc-w-niemczech
http://www.dw.com/pl/wielkanoc-w-niemczech-jak-bo%C5%BCe-narodzenie/a-17578633
http://www.dw.com/de/ostern-im-deutschunterricht/a-18343667
© Wpis „Ostern in Deutschland – wielkanocne tradycje” jest materiałem autorskim Szkoły języka niemieckiego w Warszawie einfach so!
KATEGORIE WPISÓW
UDOSTĘPNIJ
Jeśli podoba Ci się ten wpis,
prosimy – podaj go dalej!