O promocji kultury – Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

O promocji kultury – Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

Kultura i zwyczaje | Społeczeństwo

Aby dowiedzieć się czegoś więcej o kulturze krajów niemieckojęzycznych, nie trzeba wcale od razu wyjeżdżać za granicę i posługiwać nawet podstawowym językiem niemieckim. Na początek wystarczy wziąć udział w jednym z licznych wydarzeń kulturalnych dotyczących niemieckojęzycznego kina, teatru, literatury albo muzyki – i w ten sposób na chwilę przenieść do kulturalnego świata Niemiec, Austrii czy Szwajcarii.

Źródeł informacji o kulturze krajów, w których języka niemieckiego używa się na co dzień, nie brakuje. Czasem wystarczy po prostu zajrzeć do sieci, by znaleźć pełno wartościowego contentu dotyczącego interesujących nas tematów. Wiemy jednak z autopsji, że łatwiej powiedzieć, niż zrobić – dlatego zachęcamy do śledzenia działalności instytucji, która promocję kultury niemieckojęzycznej w przystępny, ciekawy sposób opanowała do perfekcji.

Ogrody Polsko-Niemieckie w Warszawie

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej wspiera dobre relacje między Polską i Niemcami, a także powołuje do życia wiele różnorodnych projektów, których celem jest promocja kultury, języków ojczystych i współpracy naukowo-edukacyjnej tych krajów.

Jednym z ciekawszych projektów tej instytucji niewątpliwie są Ogrody Polsko-Niemieckie, czyli rewitalizacja obszaru zieleni parku Skaryszewskiego na warszawskiej Pradze Południe w taki sposób, by przestrzeń odzwierciedlała połączone kultury ogrodowe Polski i Niemiec. Jednym z założeń projektu jest też kierowanie szczególnej uwagi spacerujących na przyrodę rozwijającą się w samym sercu naszej stolicy – to, jakie rośliny możemy tu znaleźć, a także jakie zwierzęta tu żyją.

Rozmowy o przyszłości Europy

To dyskusje eksperckie, których cykl wystartował już w 2013 roku. Dotyczą przede wszystkim koncepcji rozwoju polityki gospodarczej, energetycznej, a także bezpieczeństwa w kontekście Polski i Niemiec. Ich główną grupę docelową stanowią osoby decyzyjne, który mają realny wpływ na sposoby zarządzania danym państwem – politycy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, decydenci.

Ważną rolę w projekcie „Rozmowy o przyszłości Europy” odgrywają również opiniotwórcze instytucje, fundacje i think-tanki zarówno z Polski, jak i Niemiec.

Centrum Studiów Polonoznawczych

Na Uniwersytecie Marcina Lutra w Halle oraz Uniwersytecie Friedricha Schillera w Jenie z inicjatywy Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej powołano Centrum Studiów Polonoznawczych im. Aleksandra Brücknera, którego misją jest interdyscyplinarne badanie historycznego i współczesnego społeczeństwa, języka i kultury Polski.

Projekt przez lata funkcjonowania rozwinął się w trzech głównych obszarach – dotyczył specjalistycznych badań naukowych, działalności dydaktycznej, a także działań kulturalno-edukacyjnych, które okazały się zdecydowanie najbardziej atrakcyjne dla największego grona odbiorców. Dzięki zaangażowaniu Centrum w popularyzację wiedzy o Polsce i jej mieszkańcach magisterskie interdyscyplinarne studia nad Polską na stałe wpisały się w ofertę edukacyjną dwóch niemieckich uniwersytetów.

© Wpis „O promocji kultury – Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej” jest materiałem autorskim Szkoły języka niemieckiego w Warszawie einfach so!

KATEGORIE WPISÓW

UDOSTĘPNIJ

Jeśli podoba Ci się ten wpis,
prosimy – podaj go dalej!