Kultura i zwyczaje | Podróże i historia
Przed nami długi weekend majowy. Warto zaznaczyć, że w tym roku wypada bardzo korzystnie.
Wystarczy wziąć 3 dni urlopu i możemy cieszyć się odpoczynkiem nawet 9 dni
Nasza majówka kojarzy się z głównie z długim weekendem, wyjazdami za miasto, grillowaniem oraz czasami pierwszą opalenizną.
Dla Niemców pierwszy maja to nie tylko Dzień Pracy, ale również okazja, żeby spotkać się przy tzw. drzewie majowym (der Maibaum). To piękna, łącząca lokalne społeczności tradycja rozpowszechniona w różnych landach, m. in. w Bawarii. Drzewko majowe stawia się również w innych krajach, np. Szwajcarii, Austrii, Czechach czy Anglii. To symbol życia, witalności oraz odrodzenia się przyrody.
Wygląd: Drzewo majowe ze względu na swój wygląd nazywane jest także słupem majowym. Ze względów praktycznych wybiera się drzewa o stabilnym, prostym i długim pniu, zazwyczaj świerk lub brzozę. Ścina się je, następnie obrywa gałęzie oraz korę (die Borke) i maluje, przyozdabia kolorowymi tasiemkami, rzeźbionymi figurkami. Na czubku zawiesza się zielony wieniec, będący rodzajem korony. W Bawarii dominuje biel i błękit- kolory nawiązujące do bawarskiej flagi narodowej, ale warto zaznaczyć, że w każdym regionie drzewko wygląda inaczej. Co roku, między miejscowościami odbywają się zawody, kto postawi najwyższe i najpiękniejsze drzewo, niektóre sięgają nawet 30 metrów.
Jednym ze zwyczajów jest wykradanie drzewka majowego. Młodzi mężczyźni z sąsiadujących gmin próbują wykraść drzewko, jeżeli zostało kilka tygodni wcześniej ścięte. Mimo, że mieszkańcy pilnie je strzegą, kradzież często się zdarza, a zwrot natomiast następuje po licznych negocjacjach (die Verhandlungen) oraz wspólnym wypiciu obfitej ilości piwa przez obie strony.
Stawianie drzewka majowego (Maibaum aufstellen): Odzyskane i odpowiednio przyozdobione drzewo ustawia się na środku placu, w centralnym punkcie danej miejscowości. Odbywa się nocą 30 kwietnia albo rano 1 maja. Samo umieszczenie jest wielką celebracją, która spaja lokalną społeczność. Istotne jest, że nie wykorzystuje się do tego maszyn, tylko i wyłącznie pracę rąk. Do tej czynności potrzebne są wszystkie silne, męskie ręce. Zgodnie ze starą tradycją drzewo ustawione zostaje na komendę za pomocą grubych, długich drągów, tzw. “Schwaibel”, połączonych w “Schere”. Ta praca może trwać nawet do dwóch godzin.
Festyny majowe (Maibaumfest): Po ciężkiej pracy czas na zasłużony odpoczynek i zabawę. Stawianiu drzewka majowego towarzyszy zazwyczaj festyn majowy. Do wspólnego świętowania zachęca muzyka orkiestry dętej oraz wyśmienita kuchnia. Goście i mieszkańcy mogą kibicować mężczyznom stawiającym drzewko majowe, dodawać im otuchy. Jest to idealna okazja, żeby się spotkać, zjeść kiełbaskę i popić ją piwem.
Z naszej strony zachęcamy do odwiedzenia Bawarii i przyjrzeniu się bliżej temu zwyczajowi, a dla ułatwienia komunikacji zapraszamy na kursy do einfach so!.
Wörterbuch:
der Maibaum- drzewo majowe
die Borke- kora
das Bändchen- tasiemka
die Verhandlungen- negocjajce
Maibaum aufstellen- stawianie drzewka majowego
Maibaumfest- festyn majowy
Źródła:
http://niemieckasofa.pl/2015/05/maibaum-czyli-jak-niemcy-spedzaja-majowke/
http://www.bawaria.travel/wszystko-o-drzewku-majowym-maibaum-tradycja-bawaria
http://www.abc-monachium.de/2015/04/majowe-tradycje.html
© Wpis „Majówka w Niemczech – czym jest niemieckie drzewo majowe?” jest materiałem autorskim Szkoły języka niemieckiego w Warszawie einfach so!
KATEGORIE WPISÓW
UDOSTĘPNIJ
Jeśli podoba Ci się ten wpis,
prosimy – podaj go dalej!