Kultura i zwyczaje
Przygotowania do Wielkanocy w Niemczech różnią się nieco od tego, co znamy z naszego ojczystego kraju. Mogą wydawać się bardziej skomplikowane i pochłaniające znacznie więcej czasu, ale z roku na rok zapewniają też niezapomniane wrażenia. Czym jest agapa, jak wygląda niemieckie święcenie ognia i co symbolizuje tradycyjny taniec mieczy? Przeczytajcie koniecznie o tych niemieckich zwyczajach!
W Niemczech Wielkanoc to najważniejsze święto zaraz po Bożym Narodzeniu. Przygotowaniom do Wielkanocy towarzyszy najczęściej przystrajanie kolorowymi wydmuszkami gałązek w wazonach, a niektórzy ozdabiają także drzewa i krzewy w przydomowych ogrodach.
Uroczystości obchodów Wielkanocy w Niemczech rozpoczynają się wraz z nadejściem Wielkiego Piątku (der Karfreitag). Jest to dzień wolny od pracy, a także dzień śmierci Chrystusa – dlatego zwany jest także Cichym Piątkiem (der Stille Freitag). W tym czasie w kościołach odbywają się misteria, a po mszy świętej wierni zapraszani są przez księdza do sali katechetycznej na agapę. Jest to wspólny, symboliczny posiłek składający się z chleba, wina oraz wody. Niemcy tego dnia nie muszą przestrzegać zasad ścisłego postu – w odróżnieniu od polskiej tradycji.
W Wielką Sobotę (der Karsamstag) w Niemczech – inaczej niż w Polsce – nie święci się pokarmów, tylko ogień. Warto tu wspomnieć, że kiedyś bardzo popularnym zwyczajem świątecznym było wspólne, rodzinne palenie świątecznego ogniska. Miało to symbolizować pożegnanie zimy i pełną gotowość na przybycie wiosny. Niestety ten zwyczaj już obecnie zanika.
Niedzielę Wielkanocną (der Ostersonntag) rozpoczynają msze rezurekcyjne, po których wierni wracają do domów na uroczyste śniadanie. W Niemczech nie ma zwyczaju dzielenia się jajkiem. Główną tradycją jest natomiast zabawa w „szukanie zajączka”. Wtedy też dzieci szukają małych prezentów, kolorowych jajek bądź czekoladowych zajączków ukrytych wcześniej w przydomowym ogrodzie lub domu przez rodzi… no tego zajączka właśnie.
W poniedziałek wielkanocny (der Ostermontag) nie ma zwyczaju oblewania się wodą. Wtedy niemieckie rodziny odpoczywają, a także odwiedzają swoich bliskich i znajomych. Tego dnia ma też miejsce konna procesja św. Jerzego, która zwyczajowo odbywa się w bawarskim miasteczku Traunstein. Takie widowisko przyciąga tysiące gości!
O 10:00 rano setki ubranych w historyczne stroje jeźdźców ruszają w podróż za heroldem, który przewodniczy procesji. W przedstawieniu biorą udział również kobiety w strojach ludowych, a także przedstawiciele władz miasta zasiadający w otwartych powozach. Najważniejszą postacią procesji (jak sama nazwa wskazuje) jest św. Jerzy – patron jeźdźców, rolników, koni i bydła.
Procesja kończy podróż w kościele w Ettendorf. Ksiądz udziela tam błogosławieństwa zebranym, a kolejną atrakcją obchodów jest taniec mieczy. Mężczyźni ubrani w specjalne stroje i uzbrojeni w miecze odgrywają zbrojne zwycięstwo wiosny nad zimą.
Podobnie jak u nas, na niemieckich świątecznych stołach królują jajka podawane na różne sposoby, z sosami lub faszerowane. Do potraw świątecznych zaliczyć można też biały ser, który formuje się na kształt jajek, zupę dyniowa i kminkową, a także najróżniejsze mięsa takie jak boczek, pieczona szynka czy kiełbasa. Oczywiście podczas niemieckiej Wielkanocy nie może też zabraknąć słodkości, czyli tradycyjnych owocowych strudli, różnego rodzaju babek drożdżowych z rodzynkami, serników i knedli oraz musli owocowego. Na wielkanocnych stołach pojawia się również tradycyjne pieczywo – w tym chleb orzechowy.
Niemcy przywiązują bardzo dużą wagę do Wielkanocnych przygotowań, czego efektem jest absolutnie magiczne, piękne święto. Zachęcamy, by dać szansę zagranicznym zwyczajom, opanować podstawy języka niemieckiego i wybrać się w tym okresie z rodziną do naszych sąsiadów zza Odry. Takiego klimatu naprawdę warto doświadczyć!
© Wpis „Jak Niemcy przygotowują się do Wielkanocy?” jest materiałem autorskim Szkoły języka niemieckiego w Warszawie einfach so!
KATEGORIE WPISÓW
UDOSTĘPNIJ
Jeśli podoba Ci się ten wpis,
prosimy – podaj go dalej!