Praca i kariera
Rozmowa o pracę to nieodłączna część procesu rekrutacyjnego w każdej porządnej firmie. To również moment, podczas którego rekruter wyrabia sobie o danym kandydacie opinię i może porównać zawartość nadesłanego CV ze stanem faktycznym. Podpowiadamy, jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej i zdobyć wymarzone stanowisko!
W internecie pełno jest poradników dotyczących rozmowy o pracę, a także tego, na czym się w jej kontekście skoncentrować. Jednak rekruterzy przyznają, że kandydatom wciąż zdarza się popełniać podstawowe błędy, które znacząco obniżają ich wiarygodność w oczach potencjalnego pracodawcy – a w związku z tym zmniejszają szansę na zatrudnienie.
Proces rekrutacji tak naprawdę zaczyna się nie w chwili przekroczenia progu firmowego biura, ale już w momencie wysłania przez kandydata swojego CV. Wstępem do tej „głównej” rozmowy o pracę jest również rozmowa telefoniczna, podczas której rekruter ustala z kandydatem preferowany termin spotkania. Już wtedy przedstawiciel firmy może wyrobić sobie o kandydacie zdanie na podstawie tego, czy jest dobrze zorganizowany, konkretny, a także jaki poziom kultury osobistej prezentuje.
Rozmowa o pracę jest w pewnym sensie formą „egzaminu na pracownika” i tak też należy ją traktować. Jeśli decydujemy się przyjść na jakiś egzamin nieprzygotowani, musimy liczyć się z tym, że go zwyczajnie nie zdamy, a przy okazji osoba sprawdzająca nasz test zauważy, że potraktowaliśmy egzamin niepoważnie. z całą pewnością nie zapewni nam to sukcesu – ani podczas studenckiej sesji, ani podczas szukania nowego zatrudnienia.
1. Przede wszystkim zastanowić się, dlaczego chcemy aplikować na dane stanowisko w danym przedsiębiorstwie. Czy chodzi tylko o pieniądze na życie? A może po prostu interesuje nas branża, w której działa dana firma i dzięki tej pracy chcielibyśmy rozwijać się w określonym kierunku? Motywacja, która skłoniła nas do wysłania CV jest dla naszego potencjalnego przyszłego pracodawcy o tyle ważna, że można z niej wywnioskować, czy będziemy naprawdę zaangażowani w powierzone nam przyszłe zadania.
Nasza rada: Bądź ze sobą szczery, ale spójrz też na swoją motywację z perspektywy pracodawcy.
2. Kolejną ważną kwestią jest zrobienie dobrego researchu. By zebrać najważniejsze informacje o firmie, w której chcielibyśmy pracować, warto jest odpowiedzieć sobie na kilka pytań i sporządzić w ten sposób rzetelną notatkę, którą weźmiemy ze sobą później na rozmowę o pracę jako podporę merytoryczną.
● Czym zajmuje się firma i gdzie ma swoje biura oraz siedzibę?
● Jakie informacje firma udostępnia na swojej stronie internetowej?
● Czy firma ma profile w social mediach? Jeśli tak, jakie?
● Jak długo firma istnieje na rynku i jakie ma osiągnięcia?
● Jak pozycjonuje się firma na tle konkurencji w swojej branży?
Nasza rada: Zrób ten research naprawdę porządnie. Nie ma nic gorszego niż kandydat, który nie wie, gdzie aplikuje do pracy.
3. Sprawa kluczowa – dlaczego ktoś miałby nas w ogóle zatrudnić? Radzimy, by przed rozmową rekrutacyjną poświęcić trochę czasu i przeanalizować, co realnie możemy zaoferować firmie, jakie mamy już doświadczenie (bądź go nie mamy) na podobnym stanowisku i jakie zadania chcielibyśmy zrealizować przez pierwszy tydzień pracy. Pomocne może okazać się odpowiedzenie sobie na następujące pytania:
● Jakie mam doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku?
● Co firma realnie zyska, zatrudniając mnie?
● Jaki mam plan na najbliższy tydzień mojej pracy w tej firmie?
● Czego potrzebuję od firmy, by pracować maksymalnie efektywnie?
● Jakiego wynagrodzenia i rodzaju umowy oczekuję?
Nasza rada: Pokaż, że masz naprawdę dużo do zaoferowania i zatrudnienie Cię jest inwestycją w rozwój firmy – po prostu.
1. Poczekaj. Najprawdopodobniej nie jesteś jedynym kandydatem na to stanowisko i firma potrzebuje trochę czasu, żeby spotkać się ze wszystkimi zainteresowanymi pracą. Jeśli podczas rozmowy rekrutacyjnej wypadłeś dobrze – przedstawiciel przedsiębiorstwa na pewno się odezwie.
2. Nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę. Fakt, że przyszedłeś na rozmowę kwalifikacyjną do jednej firmy nie zobowiązuje Cię do konsekwentnego odrzucania innych ofert. Jeśli znajdziesz jeszcze jakieś interesujące ogłoszenie, wyślij tam swoje CV. Jeśli zostaniesz zaproszony na spotkanie z przedstawicielem kolejnej firmy, przyjdź i postaraj się wypaść jak najlepiej. W ten sposób zwiększasz swoje szanse na szybkie znalezienie dobrej pracy!
3. Jeśli mija już drugi tydzień od Twojej rozmowy o pracę, a nie dostałeś od firmy ani maila, ani telefonu – najprawdopodobniej zdecydowano o zatrudnieniu innego kandydata. Niemniej radzimy, by skontaktować się z przedstawicielem przedsiębiorstwa i jeszcze dopytać. Proces rekrutacji mógł się przecież przeciągnąć i być może nie ma powodu, by skreślać tego pracodawcę z listy dostępnych możliwości.
1. Nie spóźnij się. Radzimy pojawić się na miejscu 15 minut przed czasem i wykorzystać ten czas na toaletę, złapanie oddechu albo zwiad taktyczny.
2. Weź swoje notatki i coś do pisania. Mając przy sobie taką ściągę, będziesz czuł się zdecydowanie pewniej i wyglądał na bardziej przygotowanego do rozmowy.
3. Zadbaj o profesjonalny wygląd. Postaw na koszulę i spodnie bądź spódnicę, zakryte buty i stonowane kolory. Nie ma co kombinować.
4. Zadawaj pytania. Rozmowa rekrutacyjna to też czas, by dopytać o szczegóły ewentualnej współpracy. Nie bój się zabierać głosu i poruszać ważnych dla Ciebie tematów.
5. Daj się polubić! Rekruter to taki sam człowiek jak Ty, bądź więc uprzejmy i otwarty. Czasem zwykły uśmiech naprawdę potrafi zdziałać cuda.
Rozmowy kwalifikacyjne to dla wielu szukających zatrudnienia najbardziej stresująca część całego procesu rekrutacji. Często zastanawiamy się, czy jesteśmy wystarczająco kompetentni, by przyjęto nas na upragnione stanowisko. To dobra motywacja, by zdobywać nowe umiejętności i stale podnosić swoje kwalifikacje – chociażby poprzez kursy biznesowe języka niemieckiego, który jest obecnie ogromnym atutem na rynku pracy w całej Europie. Wierzymy, że każda inwestycja w siebie w końcu się zwróci!
© Wpis „Jak dobrze przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?” jest materiałem autorskim Szkoły języka niemieckiego w Warszawie einfach so!
KATEGORIE WPISÓW
UDOSTĘPNIJ
Jeśli podoba Ci się ten wpis,
prosimy – podaj go dalej!