Praca i kariera
Jak to jest, że część z nas weekendy najchętniej spędza z książką w domowym zaciszu, a część nie wyobraża sobie tygodnia bez wyjścia na dużą imprezę? Różnimy się od siebie – to nie podlega dyskusji. Ale typ naszej osobowości nie wpływa wyłącznie na to, jak preferujemy spędzać czas wolny. W jaki sposób determinuje to, jakimi pracownikami jesteśmy?
Introwertyk i ekstrawertyk to typy osobowości stojące na dwóch zupełnie przeciwnych biegunach. Ekstrawertycy postrzegani są jako osoby przebojowe, pewne siebie, otwarte na innych, uwielbiające świat zewnętrzny, ludzi i wszelkiego rodzaju aktywność. Natomiast introwertycy wydają się osobami zdystansowanymi, cichymi i nieco wycofanymi, skoncentrowanymi na świecie wewnętrznym – tam, gdzie są uczucia i myśli.
Introwertycy charakteryzują się niższą potrzebą zewnętrznej stymulacji. Wolą spędzać czas w samotności bądź kameralnym gonie najbliższych i relaksują się w ciszy, z dala od ludzkiego zgiełku. Poświęcają więcej czasu na przygotowanie się do pracy, dłużej koncentrują się na jednym zadaniu i pracują tak samo niezależnie od tego czy są chwaleni czy też nie. Prowadzą życie towarzyskie skoncentrowane na budowaniu wieloletnich, bliskich relacji i najczęściej nie odczuwają potrzeby posiadania kilkudziesięciu „dalekich znajomych”. To raczej zwolennicy słuchania niż mówienia.
Pamiętajmy jednak, by nie mylić introwertyzmu z nieśmiałością. Nieśmiałość to lęk przed oceną społeczną. Osoby nieśmiałe możemy znaleźć zarówno wśród introwertyków, jak i wśród ekstrawertyków – to zupełnie odrębny temat.
Ekstrawertycy potrzebują silniejszych bodźców i energii, którą otrzymują od innych osób. Świetnie czują się w towarzystwie wielu ludzi, niekoniecznie tych już im znanych. To zdecydowanie prawdziwe dusze towarzystwa. Ekstrawertycy w przeciwieństwie do introwertyków wolą mówić niż słuchać. W pracy natomiast szybciej zabierają się do wykonywania powierzonych im zadań, łatwiej i szybciej podejmują decyzje, skuteczniej działają pod presją czasu oraz lepiej radzą sobie z multitaskingiem. Z drugiej strony, mogą dużo łatwiej tracić koncentrację i poświęcać zbyt dużo czasu na niezobowiązujące rozmowy ze współpracownikami.
I tak, i nie. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej ekstrawertyk, który z natury lubi dużo mówić, a przy tym szybko buduje relacje będzie miał przewagę nad uważnie słuchającym, zdystansowanym introwertykiem – ale tylko pozornie. Kluczem do sukcesu jest nie to, ile podczas takiego spotkania mówimy, ale co realnie mamy do powiedzenia. Wycofany i cichy z natury kandydat na dane stanowisko może być absolutnym specjalistą z ogromnym doświadczeniem w swojej branży, a to jest dla potencjalnego pracodawcy największa wartość.
Warto znać ograniczenia wynikające z typu naszej osobowości, ale tym bardziej trzeba zdawać sobie sprawę z naszych mocnych stron i potrafić komunikować sukcesy. Zatem sam fakt tego, czy jesteśmy z natury intro- czy ekstrawertykami nie determinuje, jak potoczy się nasza kariera. Wniosek? Bądź samoświadomy, po prostu.
Według badań Adama Granta z Wharton University of Pennsylvania introwertycy jako szefowie osiągają lepsze wyniki niż ekstrawertycy. Powodem najprawdopodobniej jest to, że ekstrawertycy lubią sami decydować o kierunku działań, a to prowadzi do bierności pracowników. Introwertycy natomiast potrafią słuchać. W związku z tym słuchają swoich podwładnych, wdrażają ich pomysły, promują aktywną postawę i rozwijają talenty. Introwertycy lepiej radzą sobie z panowaniem nad gwałtownymi emocjami i podejmują ważne decyzje „na chłodno”.
Introwertycy:
● skupiają się na świecie wewnętrznym – myślach, uczuciach
● są uważnymi słuchaczami i lubią słuchać innych
● potrzebują czasu, by zbudować głęboką relację
● w miejscu pracy preferują ciszę i spokój
● lubią spędzać czas wolny samotnie lub w kameralnym gronie
Ekstrawertycy:
● skupiają się na świecie zewnętrznym – ludziach, aktywnościach
● lubią zabierać głos, mówią szybko i głośno
● szybko wchodzą w luźne, niezobowiązujące relacje
● w pracy działają szybko, lubią rozmawiać i dzielić się pomysłami
● odpoczywają wśród ludzi – lubią grupowe wyjścia i imprezy
Warto tu zaznaczyć, że nie ma na świecie ludzi, którzy byliby stuprocentowymi intro- albo ekstrawertykami. Wszyscy jesteśmy jakąś kombinacją cech obu tych typów osobowości, a roboczo nazywamy intro- albo ekstrawertykiem osobę, u której dana kategoria cech w zauważalny sposób przeważa.
© Wpis „Introwertycy i ekstrawertycy – jakimi są pracownikami?” jest materiałem autorskim Szkoły języka niemieckiego w Warszawie einfach so!
KATEGORIE WPISÓW
UDOSTĘPNIJ
Jeśli podoba Ci się ten wpis,
prosimy – podaj go dalej!