Dlaczego język niemiecki w Europie zyskuje na znaczeniu?

Dlaczego język niemiecki zyskuje na znaczeniu?

Edukacja | Praca i kariera

Obecnie język niemiecki jest jednym z najczęściej używanych języków w Europie. Ludzie posługują się nim nie tylko w Niemczech, lecz także w Austrii, Szwajcarii, Luksemburgu oraz w Lichtensteinie. Należy on również do dziesięciu najczęściej używanych języków na świecie – posługuje się nim już ponad 230 milionów osób. Ale dlaczego w ogóle stał się tak popularny?

Dzięki znajomości języka niemieckiego mamy możliwość porozumiewania się z większą liczbą osób oraz nawiązywania nowych, cennych znajomości. Podobną funkcję we współczesnym świecie pełni też język angielski, ale nie jest on aż tak istotny w komunikacji w krajach, gdzie przede wszystkim mówi się po niemiecku.

Znajomość niemieckiego to wyższe zarobki?

Niemcy są piątym co do wielkości partnerem handlowym, odgrywają więc ważną rolę w europejskiej i światowej gospodarce. Coraz więcej niemieckich firm przenosi swoje siedziby do Polski, a polskie przedsiębiorstwa z kolei coraz chętniej nawiązują współprace biznesowe z naszym sąsiadem zza Odry. Język niemiecki jest bardzo doceniany, a umiejętność posługiwania się nim – dobrze wynagradzana przez pracodawców.

Znajomość języka niemieckiego odgrywa szczególnie istotną rolę w branży turystycznej. Niemcy stanowią obecnie około 40 proc. wszystkich turystów, dlatego w większości hoteli od personelu oczekuje się znajomości choć podstawowego języka niemieckiego – na poziomie umożliwiającym skuteczną komunikację.

A może wyjazd na studia?

W Niemczech działa obecnie prawie 400 uniwersytetów i uczelni wyższych, na których na studentów czeka aż około 16 tysięcy kierunków. Wiele z nich cieszy się bardzo dobrą opinią na całym świecie. Niemcy przyznają też dużo rozmaitych stypendiów umożliwiających młodym ludziom spokojną naukę i dalszy rozwój w wybranej branży. Ukończenie studiów w Niemczech daje większą szansę na znalezienie dobrze płatnej i satysfakcjonującej pracy, a bez znajomości języka niemieckiego byłoby to bardzo trudne – albo wręcz niemożliwe.

Co kryje się za barierą językową?

Pod względem liczby publikacji nowych książek Niemcy zajmują piąte miejsce na świecie. Niestety tylko niewielki procent niemieckich pozycji literackich zostaje przetłumaczony na inne języki i to właśnie dzięki znajomości języka niemieckiego mamy do nich dostęp! Zrozumiałe staja się również filmy, seriale, wiadomości i reportaże w oryginalnej, niemieckiej wersji językowej. Warto zauważyć, że nawet większość stron internetowych pisana jest w języku niemieckim. Znajomość tego języka umożliwia zatem szeroki dostęp do treści, informacji i dzieł kultury. Warto? No pewnie!

Niestety w dzisiejszych czasach znajomość wyłącznie języka angielskiego nie jest już wystarczająca. Dobrym wyborem jako drugi język obcy jest więc właśnie język niemiecki. Reasumując – znając go nie tylko masz większe szanse na otrzymanie wymarzonej pracy i podniesienie jakości życia, ale również większą możliwość doświadczania świata, w którym żyjemy.

© Wpis „Dlaczego język niemiecki zyskuje na znaczeniu?” jest materiałem autorskim Szkoły języka niemieckiego w Warszawie einfach so!

KATEGORIE WPISÓW

UDOSTĘPNIJ

Jeśli podoba Ci się ten wpis,
prosimy – podaj go dalej!