Podróże i historia
Niemcy to wiele pięknych miast i jeszcze więcej zabytków. Już w samym Berlinie miejsc, które absolutnie trzeba zobaczyć, jest na tyle dużo, że jedna weekendowa wycieczka może okazać się zdecydowanie za krótka. Zachęcamy, by przed wyjazdem poświęcić chwilę i opanować choć podstawy języka niemieckiego, a także podpowiadamy, gdzie wybrać się w pierwszej kolejności, będąc w Berlinie.
Takie imponujące obiekty jak Brama Brandenburska, Reichstag czy pozostałości Muru Berlińskiego (o którym stworzyliśmy osobny wpis) to oczywiste oczywistości, które znajdziecie w każdym turystycznym przewodniku i prawdopodobnie nie musieliście ich nigdy widzieć na żywo, żeby dokładnie wiedzieć, jak wyglądają. Gdzie zatem szukać ciekawych miejsc, które mogą nas jeszcze czymś zaskoczyć?
Formalnie muzeum stanowi część Uniwersytetu Humboldta, najstarszego uniwersytetu stolicy Niemiec. Znajdziemy tam wiele unikalnych eksponatów stanowiących fenomeny naukowe na skalę światową, więc jeśli już będziemy w Berlinie, odwiedzenie Muzeum Historii Naturalnej wydaje się być obowiązkowym punktem programu.
Wśród eksponatów zoologicznych i paleontologicznych znajdziemy wiele wymarłych już gatunków takich jak wilk workowaty, a także największy złożony szkielet dinozaura na świecie! Ogromny brachiozaur stoi dumnie w środkowej sali wystawowej i jest niejako wizytówką muzeum. Na uwagę zwiedzających zasługuje również kolekcja minerałów, która obejmuje aż 75 proc. wszystkich minerałów występujących na świecie, a także meteoryty i ogrooomne okazy bursztynu.
To propozycja dla miłośników mocno industrialnych klimatów – albo tych, którzy po prostu kochają podróżować pociągiem. Berlin Hauptbahnhof to główny dworzec kolejowy stolicy Niemiec. Jest drugim co do wielkości takim obiektem w Europie, a nowoczesna architektura i naprawdę wielka przestrzeń robią wrażenie. Perony osłania przed często niesprzyjającymi warunkami pogodowymi piękny, szklany dach skonstruowany ze stalowych łuków i cięgien, a kolejne poziomy powierzchni dworca oferują dziesiątki sklepów i lokali usługowych.
Ten najstarszy obszar osadniczy stolicy Niemiec został prawie całkowicie zniszczony podczas II wojny światowej. Odbudowano go jednak pod koniec XX wieku i dołożono wszelkich starań, by postawione według średniowiecznego planu nowe budynki wiernie odwzorowywały dawny wygląd tego miejsca. Część obiektów to wierne repliki tego, co zostało podczas wojny zupełnie zrównane z ziemią, a część to współczesne budownictwo doskonale imitujące styl dawnych lat. Jeśli szukasz klimatycznego miejsca na długi, spokojny spacer po Berlinie – nie mogłeś lepiej trafić!
W tej okolicy znajdziemy też oryginalny, zabytkowy Kościół Św. Mikołaja z połowy XV wieku, który powstał na miejscu kościoła targowego z XIII wieku.
W czasie II wojny światowej podczas walk o Berlin zginęło blisko 80 tysięcy żołnierzy ZSRR. W mauzoleum w Treptower Park spoczęło 7 tysięcy z nich, a na cześć walczących w połowie XX wieku wzniesiono Pomnik Żołnierzy Radzieckich – wizerunek żołnierza, który na lewej ręce trzyma dziewczynkę, w prawej dzierży miecz, a butem niszczy swastykę. To ważna lekcja historii, a cały Treptower Park stanowi doskonałe miejsce na popołudniowy, spokojny spacer wzdłuż rzeki Sprewy – albo rodzinny piknik na Wyspie Młodych utworzonej właśnie w tym celu.
Wycieczka w to miejsce pozwoli Ci poczuć starowiejski klimat, nie opuszczając nawet na dobrą sprawę Berlina. Düppel to zajmujący około 12 hektarów kompleks średniowiecznych chat, warsztatów, spichlerzy, pól i zagród ze zwierzakami wybudowany na planie prawdziwej osady, która mieściła się tu na przełomie XII i XIII wieku. Poza tym hoduje się tu dawne gatunki roślin i zwierząt, chroniąc je w ten sposób przed wymarciem, a także bada styl życia średniowiecznej niemieckiej wsi.
Skansen działa od Wielkanocy do początku października. Można go zwiedzać samodzielnie, z przewodnikiem, a także udać na którąś z licznych organizowanych tu imprez historycznych i podejrzeć miejscowych odtwórców-rzemieślników podczas pracy.
Opcji do zwiedzania jest wiele, a w planowaniu niezapomnianej wycieczki do Berlina ogranicza nas tylko wyobraźnia i siły do pokonywania kolejnych kilometrów. Choć te najbardziej popularne zabytki stolicy Niemiec niewątpliwie potrafią zrobić wrażenie i rok rocznie nieprzerwanie przyciągają tysiące turystów, zachęcamy też do odkrywania nowych, mniej znanych miejsc. Prawdziwy klimat miasta poczujecie wśród cichych, zabytkowych uliczek, a nie w dzikim tłumie zwiedzających, przez który i tak niewiele widać.
© Wpis „Co naprawdę warto zobaczyć w Berlinie?” jest materiałem autorskim Szkoły języka niemieckiego w Warszawie einfach so!
KATEGORIE WPISÓW
UDOSTĘPNIJ
Jeśli podoba Ci się ten wpis,
prosimy – podaj go dalej!