Edukacja | Praca i kariera
Nauka języka obcego to wieloletnia praca, której nawet najlepszy nauczyciel nie wykona w Twoim imieniu. To naturalne, że w tak długim procesie pojawiają się gorsze okresy i zastoje w postępach. Jeśli jednak taka „blokada” trwa zbyt długo, a Ty czujesz, że zaczynasz mieć dość – upewnij się, czy nie popełniasz któregoś z tych błędów. Gotowy?
Ważnym elementem skutecznej nauki jest jej częstotliwość. W większości przypadków ograniczamy naszą naukę jedynie do przygotowań do lekcji, zajęć i kursów. Niestety to nie wystarczy. Kluczem do sukcesu jest codzienna nauka języka obcego. Wystarczy tylko 15 minut dziennie, aby po pewnym czasie można było zauważyć rezultaty takiej pracy, a przy tym unikniemy znudzenia tematem i tak zwanego „zmęczenia materiału”.
Nasza rada: Ucz się krócej, ale częściej.
Jedną z głównych przeszkód, które napotykamy podczas nauki języka obcego, jest niestety nasza motywacja. Na początku jesteśmy pełni chęci i energii, a nasza motywacja jest wysoka – po jakimś czasie najczęściej jednak spada, dlatego ważnym elementem podczas nauki powinno być wyznaczanie sobie celów. Nie powinny być to cele długoterminowe, ponieważ zbyt długi czas oczekiwania na „odhaczenie” sobie kolejnego osiągnięcia nie podnosi szczególnie naszej motywacji do działania. Warto dawać sobie codziennie kolejny powód do radości, a niewymuszone tempo naszej nauki dłuuugo utrzyma się na wysokim poziomie!
Nasza rada: Wyznaczaj sobie konkretne cele. Dziś naucz się, jak kupić bilet na pociąg w języku niemieckim. Jutro opanuj umiejętność zamawiania po niemiecku ulubionego jedzenia przez telefon.
Niezmiernie ważną kwestią podczas nauki języka jest dobór materiałów i tematów. Łatwiej nauczyć się języka, jeżeli pracujemy w obszarze tematów, które naprawdę nas interesują. Niestety w przypadku większości standardowych kursów w szkołach czy na uczelniach uczymy się czegoś, co nas kompletnie nie obchodzi. To skutkuje słabym rezultatem naszej nauki.
Nasza rada: Ucz się tego, co Cię interesuje – po prostu!
Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas nauki języka obcego jest poświęcanie zbyt wiele czasu na naukę suchej teorii. Przez to dość szybko tracimy chęci i zaangażowanie, a kolejne tabele z zasadami gramatycznymi wywołują już tylko zmęczenie i frustrację. Nie da się w ten sposób nauczyć niczego – a już na pewno nie języka obcego.
Nasza rada: Pracuj z „żywym” językiem – oglądaj filmy, czytaj książki. Ale przede wszystkim jak najwięcej mów.
Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie ślęczał nad kartką pełną słówek do wykucia na pamięć. Taka nauka ma sens, jeśli jutro mamy z tego kartkówkę, a w szerszej perspektywie nie zależy nam, by wyuczony dziś materiał pamiętać za jakiś czas. Jeśli jednak chcemy włączyć kolejne słówka na stałe do naszego słownika, warto jest uczyć się ich w naturalnym kontekście – czyli w tekstach, nagraniach, dialogach sytuacyjnych.
Nasza rada: Nie ucz się słówek wyrwanych z kontekstu. Skojarz je z odpowiednimi sytuacjami, a nauka przyniesie lepsze efekty.
Nauka języka to długa i żmudna praca, na którą składa się wiele czynników – w tym te absolutnie podstawowe, opisane przez nas w niniejszym wpisie. Decydując się na naukę języka obcego, musisz być świadomy, że to maraton, a nie sprint. Czasem będziesz zmęczony, będą gorsze momenty i zagadnienia, na których „zablokujesz się” na dłużej. Ważne jest jednak, by nie tracić chęci i motywacji do nauki. Opanowanie języka obcego do perfekcji jest przecież możliwe i jak najbardziej w Twoim zasięgu!
© Wpis „5 błędów, przez które nie nauczysz się języka obcego” jest materiałem autorskim Szkoły języka niemieckiego w Warszawie einfach so!
KATEGORIE WPISÓW
UDOSTĘPNIJ
Jeśli podoba Ci się ten wpis,
prosimy – podaj go dalej!