Weihnachtsmarkt – poczuj magię świąt!

Weihnachtsmarkt

09 Gru Weihnachtsmarkt – poczuj magię świąt!

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Jeżeli święta to zakupy, prezenty, ozdoby oraz różnego rodzaju pyszności 🙂 A wszystko to można znaleźć na jarmarkach bożonarodzeniowych (Weihnachtsmarkt). Odbywają się one w wielu miastach Niemiec, Austrii, Szwajcarii oraz w innych krajach Europy. Tradycja organizowania jarmarków wywodzi się właśnie od naszych zachodnich sąsiadów. Pierwsze Weihnachtsmarkt pojawiły się w Niemczech pod koniec XIV wieku, w Austrii natomiast w końcówce XIII wieku.

Jarmarki bożonarodzeniowe są organizowane na placach i ulicach w centrum miast. Wtedy właśnie sprzedawcy rozstawiają specjalne stanowiska, świątecznie przyozdobione. Wystawiają ozdoby świąteczne, oferują lokalne specjały kulinarne oraz różnego rodzaju wyroby rękodzielnicze. Takie miejsca  kuszą zapachami oraz smakami. Podczas jarmarków organizowane są koncerty charytatywne, występny artystyczne. Dodatkowo atmosferę umilają grane i śpiewane piosenki świąteczne oraz kolędy. Organizowane są również prezentacje szopek bożonarodzeniowych. Ulice i gmachy są pięknie oświetlone, miasta przyozdobione. Jarmarki najpiękniej wyglądają późnym popołudniem i wieczorami, kiedy już na ulicach panuje klimatyczny półmrok, a stragany oświetlają lampy 🙂

A teraz przejdźmy do opisu najbardziej popularnych Weihnachtsmarkt w Niemczech 🙂

Zacznijmy od stolicy Niemiec- Berlina. Odbywa tam się aż 60 tradycyjnych jarmarków bożonarodzeniowych, które przyciągają mieszkańców stolicy oraz licznych turystów z całego świata. Każdy z nich ma własną, niepowtarzalną atmosferę, można tutaj wymienić Bożonarodzeniowy Jarmark Kultury na Wilmersdorfer Straße i przy kościele Gedächtniskirche, Jarmark Chanuka w Muzeum Żydowskim, iluminacja w kształcie gwiazdy w Sony Center.

Jeden z najpopularniejszych oraz największych jarmarków organizowany jest przy Alexanderplatz (centralnym węźle komunikacyjnym we wschodniej części Berlina). Nad placem dominuje wysoka piramida, oświetlona 5000 lampek, która dodaje uroku 🙂 Każdy miłośnik kuchni znajdzie coś dla siebie: ogromny wybór świątecznych ciast, kandyzowanych owoców, pieczonych kasztanów oraz wiele innych pysznych potraw kuchni niemieckiej i nie tylko. Można tutaj delektować się grzanym winem, czyli Glühwein oraz dodatkowo podziwiać panoramę miasta 🙂

Kilka wskazówek dla turystów:

W tym roku Weihnachtsmarkt wystartował 21. listopada i będzie trwał do 26. grudnia. Podobnie jak w ubiegłych latach, na jarmark można się wybrać od poniedziałku do niedzieli w godz. 10.00-22.00 z wyłączeniem 24. grudnia. W tym wyjątkowym dniu Weihnachtsmarkt można odwiedzić od 10.00 do 14.00.

Blisko granicy z Polską leży piękne miasto Drezno, w którym także organizowany jest jeden z najstarszych i największych jarmarków bożonarodzeniowych „Striezelmarkt”. Nazwa pochodzi od Strietzel- słynnej, oryginalnej drezdeńskiej strucli bożonarodzeniowej. Ten jarmark wystartował 24. listopada o godz.16 i będzie trwał do 24. grudnia. Otwarty jest codziennie w godz. 10.00-21.00 z wyłączeniem ostatniego dnia, wtedy można się zjawić do godz. 14.00. 🙂

Podczas uroczystego otwarcia jarmarku zostaje wprawiona w ruch największa na świecie czternastometrowa piramida bożonarodzeniowa 🙂 Na „Striezelmarkt” można podziwiać domek Pflaumentoffela, ludzika wykonanego z suszonych śliwek, domek z pierników, dom bajek.

Odbywa się tutaj Święto Strucli, podczas którego od Zwinger do Striezelmarkt organizowany jest pochód z olbrzymią struclą, którą się tam uroczyście kroi i rozdaje. Poza tym można wziąć udział w  Święcie Piernika, Święcie Piramidy oraz Święcie Świecznika.

A może jesteście zainteresowani dłuższą podróżą? Przygotowaliśmy też coś dla miłośników Austrii i Wiednia 🙂

W tym mieście również można poczuć świąteczną atmosferę dzięki jarmarkom (Christkindlmarkt), organizowanym od końca listopada do końca grudnia. Tam każdy znajdzie coś dale siebie. Dzieci zajadają się gorącymi kasztanami „maroni”, dorośli natomiast mogą skosztować słynnego wiedeńskiego ponczu. Największym jarmarkiem nie tylko w mieście, ale i w całej Austrii jest słynny jarmark na Placu Ratuszowym, który co roku przyciąga około 3 milionów odwiedzających. Tutaj bez problemu każdy znajdzie prezent dla rodziny czy znajomych. Centralnym punktem jarmarku jest wspaniała, ogromna, jarząca się tysiącem światełek choinka. Jarmark bożonarodzeniowy wystartował już 16 listopada i będzie trwał do 24 grudnia.

Serdecznie zachęcamy wszystkich do odwiedzenia chociaż raz w życiu jarmarku organizowanego w Niemczech czy w Austrii. Poczucia tego niecodziennego klimatu i rozkoszowania się pysznościami. Każdego, dla kogo przeszkodą jest bariera językowa zapraszamy do einfach so! na szybką powtórkę niemieckiego! Z nami pokonacie wszystkie przeszkody 🙂

Słownik:

der Weihnachtsmarkt- jarmark bożonarodzeniowy

der Tannenbaum- choinka

der Weihnachtsbaum- duża, świąteczna choinka 🙂

die Weihnachtskugel- bombka

Quellen:

http://www.weihnachtsmarkt-deutschland.de/

http://www.weihnachteninberlin.de/weihnachtsmaerkte/bezirke/

http://www.podrozewobiektywie.pl/2014/12/berlin-jarmark-swiateczny.html

http://pl.allexciting.com/berlin/christmas-markets/

http://www.dresden.de/de/kultur/veranstaltungen/dresdner-striezelmarkt.php