Jak skutecznie uczyć się słówek?

słownik

30 Gru Jak skutecznie uczyć się słówek?

Nieodzownym elementem podczas nauki języka obcego, obok gramatyki są słówka. Co należy zrobić, aby jak najlepiej i najskuteczniej uczyć się słówek? Oto kilka sposobów na skuteczną naukę słówek m.in. z języka niemieckiego:

Nie „wkuwaj” słówek na pamięć
Nauka słówek na pamięć, bez żadnych skojarzeń oraz powiązań nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Dlaczego? W trakcie rozmowy ciężko będzie użyć „wykutych” słówek, ponieważ wystąpią najprawdopodobniej blokady w konstruowaniu zdań z tymi słówkami.

Twórz pytania i odpowiedzi
Ważnym elementem podczas nauki słówek jest tworzenie pytań, związane z wybranym słownictwem. Rozmowa składa się głównie z pytań i odpowiedzi, dlatego tak istotne jest, aby tworzyć pytania z wybranym słownictwem oraz na nie odpowiadać. Mogą być to pojedyncze, proste albo wielozdaniowe odpowiedzi w zależności od stopnia zaawansowania. Pytania oraz odpowiedzi należy po jakimś czasie mówić z pamięci, by szybciej przyswoić wiedzę.

Mów na głos
Aby móc poprawnie i zrozumiale posługiwać się danym słowem, należy znać jego poprawną wymowę. W razie potrzeby w wielu internetowych słownikach istnieje możliwość wysłuchania słowa w naturalnej wymowie. Słowa należy wypowiadać nagłos, głośno i wyraźnie. To ćwiczenie pomoże w efektywności nauki słówek.

Multimedia
W dzisiejszych czasach mamy dostęp do większej ilości pomocy naukowej, nie tylko w zakresie literatury, ale również w multimedialnym zakresie. Istnieje wiele programów komputerowych, które pomagają w systematycznym powtarzaniu wybranego słownictwa, np. Anki. W programach tych istnieje możliwość wpisywania własnych słów, ułatwiając tym samym naukę.

Fiszki
Przydatną pomocą podczas nauki słówek są fiszki. Co to są fiszki? Są to dwustronne karteczki. Na jednej stronie znajduje pytanie, a na drugiej odpowiedź. Z fiszek można korzystać zawsze i wszędzie, niezależnie czy znajdujemy się w komunikacji miejskiej czy stoimy w kolejce. Dzięki nim można w każdym miejscu i czasie pouczyć się słówek.

Definicje, skojarzenia
Pomocną metodą podczas nauki słówek jest tworzenie skojarzeń oraz definicji do danego słowa np. herbata to aromatyczny napój z suszonych liści rośliny (źródło: Słownik Języka Polskiego PWN). Jeżeli chodzi o skojarzenia można przedstawić je następująco:
skojarzenia

Skojarzenia oraz definicje słów pozwolą nie tylko zapamiętać dane słowo, lecz także inne słowa tym samym poszerzając naszą wiedzę i słownictwo. Można również z wybranym słowem ułożyć historyjkę, która pozwoli zobrazować dane słowo. Również nauka synonimów danego słowa poszerzy nasze słownictwo.

Nauka słówek nie należy do najłatwiejszych, jest to ciężka praca, którą należy wykonywać systematycznie, ponieważ tylko tak można osiągnąć sukces. Należy znaleźć taki sposób, aby nauka słówek sprawiała przyjemność osobie uczącej się, a nie zniechęcała do dalszej nauki.

Tylko od nas samych zależy, jak nauka słówek przebiegnie – einfach so! 🙂

Quellen:
http://szybkanauka.pro/jak-uczyc-sie-slowek/
http://sjp.pwn.pl/szukaj/herbata.html
http://swiatjezykow.blogspot.com/2010/07/jak-efektywnie-uczyc-sie-sowek.html
http://jezykipodroze.pl/40-sposobow-skutecznej-nauki-slowek.html