22 Lis Nowa praca- nowe wyzwania :)

W poprzednich tekstach opisaliśmy intro- i ekstrawertyków. Wskazaliśmy, w jakich zawodach odnajdzie się ekstra- a w jakich introwertyk. Podaliśmy kilka wskazówek dotyczących rozmowy o pracę, odpowiedniego przygotowania się oraz prezencji. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okazały się pomocne w zdobyciu wymarzonego stanowiska.

Zaczynamy pracę w nowym miejscu, poznajemy nowych ludzi, współpracowników. Z jednej strony jesteśmy podekscytowani zmianą, a z drugiej obawiamy się, czy poradzimy sobie z nowymi zadaniami. Zastanawiamy się, jak zostaniemy przyjęci, czy współpracownicy okażą się pomocni. Dzisiejszy wpis zostanie poświęcony trudnościom w nowym miejscu, obawom związanym z nowym środowiskiem. A dokładniej, jak sobie radzić z problemami oraz czy jest się czego obawiać w nowym miejscu pracy?

W tym momencie wracamy do pierwszego wrażenia, mianowicie do pierwszych dni w pracy. Pisaliśmy już, że pierwsze wrażenie jest istotne podczas rozmowy rekrutacyjnej, a dzisiaj znowu podkreślamy, jak ważne jest zaprezentowanie się nie tylko przełożonym, ale również współpracownikom. W końcu to z tymi osobami będziemy spędzać godziny w pracy, dyskutując o projektach oraz realizując zadania. 🙂

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek aby ułatwić start w nowej firmie.
– ustalenie przejrzystych zasad współpracy na pewno ułatwi nam pracę w nowym środowisku, mamy tutaj na myśli zapoznanie się ze współpracownikami oraz poznanie samego miejsca. Warto też zapytać przełożonego, do kogo mamy się zwracać w razie pytań czy wątpliwości i najważniejsze: należy śmiało zadawać pytania. Znacie to powiedzenie „Kto pyta, nie błądzi”. Należy pamiętać, że rozwiązywanie problemu na własną rękę nie zawsze przynosi zamierzone rezultaty. Osoby pracujące z nami są świadome, że jesteśmy pierwsze dni w nowym miejscu i nie wszystko wiemy. W związku z tym należy śmiało zadawać pytania. Dzięki temu praca będzie przebiegała sprawnie.
– stawianie sobie odpowiednich wymagań. Należy założyć, że pierwszego dnia nie będziemy wykonywać wszystkich obowiązków tak sprawnie i szybko jak stali, doświadczeni pracownicy. Musimy dać sobie prawo i czas na naukę oraz przyswojenie wiedzy. Badania wykazują, że w przypadku realizacji trudnych zadań oraz towarzyszącemu stresowi, dominować będą błędy. W związku z tym do nowych zadań powinniśmy podchodzić spokojnie. A co w przypadku pierwszych niepowodzeń? Małe niepowodzenia oraz wpadki mogą się zdarzać. Ważne jest, aby się nimi nie zadręczać.
– dobranie odpowiedniego stroju. Podczas pierwszych dni w pracy poznajemy nowych ludzi i nie zawsze mamy możliwość błysnąć dowcipem, inteligencją czy kompetencjami. W związku z tym nierzadko jesteśmy oceniani poprzez strój. Aby nie popełnić gafy, dowiedz się wcześniej jaki w firmie panuje dress code, co należy włożyć, a czego należy unikać. Dzięki temu będziemy spokojniejsi oraz poczujemy się pewniej.
– kolejnym istotnym elementem w nowej pracy jest atmosfera. Kształtuje ją każdy z pracowników, jest bardzo ważna i ma istotny wpływ na efektywność w pracy. Pamiętaj, że będąc „nowym” wkraczasz w ukształtowanie już relacje, dlatego nie próbuj się dopasować. Po prostu traktuj każdego jednakowo. Bądź miły i przyjazny.

Reasumując, pierwsze dni w pracy to doświadczenie bardzo ekscytujące, ale również stresujące. Wszystko, co nowe, budzi w nas zaciekawienie. Mamy nadzieję, że wskazówki, które przedstawiliśmy pomogą nie tylko w pierwszych dniach pracy, ale sprawdzą się przy dłuższej współpracy.

Quellen:
http://www.rp.pl/artykul/1045683-Przetrwac-trudne-poczatki-w-pracy.html#ap-1
http://www.kluczdokariery.pl/savoir-vivre/aklimatyzacja-w-nowej-pracy/
http://kariera.dlastudenta.pl/artykul/10-rzeczy-ktore-pomoga-ci-odnalezc-sie-w-nowej-pracy,103822.html
http://www.centrumrekrutacyjne.pl/artykuly/rynek-pracy/jak-przetrwac-w-nowej-pracy/