Metody nauczania języków obcych cz. 1

26 Sie Metody nauczania języków obcych cz. 1

Przez lata stworzono wiele różnych metod nauczania języków obcych. Niektóre z nich już dawno przestały być stosowane w całości, inne cieszą się ogromną popularnością bez względu na kraj czy nauczany język. Warto zorientować się, na czym polegają poszczególne metody tak, by wybrać tę najlepszą dla nas lub dobierać poszczególne elementy kilku z nich w zależności od naszych indywidualnych potrzeb. Gdy połączymy to z odpowiednią motywacją do nauki, będziemy znacznie bliżej sukcesu!

W cyklu kilku wpisów przedstawimy najbardziej popularne metody nauczania języków obcych. Dziś dwie z nich!

Metoda gramatyczno-tłumaczeniowa

To najstarsza i najmniej dziś popularna, ale wciąż skuteczna metoda. Kojarzy się głównie z nauką greki i łaciny, a polega przede wszystkim na wyuczeniu się reguł gramatycznych, tłumaczeniu i transformacji zdań. Zazwyczaj należy zanalizować krótki tekst w języku obcym, pod którym wyjaśnione jest słownictwo i reguły gramatyczne. Następnie wykonuje się szereg ćwiczeń utrwalających nowy materiał. Nauczyciel funkcjonuje tu jako autorytet, zajęcia odbywają się w języku ojczystym i są nastawione na stuprocentową poprawność języka pisanego oraz zrozumienie czytanego tekstu.

Elementy tej metody sprawdzają się bardzo dobrze przy nauce części gramatyki, w przygotowaniu do nauki tłumaczeń czy czytania literatury fachowej i pisania takich tekstów.

Metoda audiolingwalna

Metoda ta była prawdziwym hitem lat 60., pozwalała bardzo szybko wyszkolić wielu tłumaczy i żołnierzy z podstaw nawet najbardziej egzotycznych języków. Skupia się ona na rozumieniu komunikatów mówionych oraz poprawnych wypowiedziach w języku obcym. Zazwyczaj należy wysłuchać nagrań, najczęściej dialogów, i powtarzać je bezbłędnie oraz tak szybko, jak to tylko możliwe. Nauczyciel służy jako model do naśladowania bezbłędnej wymowy, a na zajęciach w ogóle nie używa się języka ojczystego. Nauka przebiega automatycznie, bez tłumaczenia reguł gramatycznych i nauki pisania w języku obcym.

Elementy tej metody znajdują zastosowanie w szybkiej nauce podstaw używanych w życiu codziennym np. w trakcie wyjazdów zagranicznych.

Zapraszamy do lektury kolejnych części poświęconych metodom nauki języków obcych! Warto zrobić sobie także test niemiecki, dzięki czemu dowiemy się, która metoda działa na nas lepiej.

Źródło: Komorowska, H. (2002) Metodyka nauczania języków obcych. Fraszka Edukacyjna. Warszawa