drezno

25 maja Stolica Saksonii- Drezno

Małymi krokami zbliżamy się do okresu urlopowego. Długie, ciepłe dni zachęcają do wyjazdów, sprzyjają spacerom oraz wyprawom, dzięki którym odkrywamy nowe miejsca oraz poznajemy nowych ludzi. Okres urlopowy kojarzy się ze słońcem oraz długimi wyprawami, jednak podczas weekendów również można zaplanować ciekawą, pełną przygód wycieczkę.

Nasi zachodni sąsiedzi słyną z dużej ilości ciekawych, barwnych miast ze swoją historią oraz wyjątkowymi zabytkami, dlatego w dzisiejszym oraz kolejnych artykułach przybliżymy wybrane przez nas miasta. Przedstawimy ich historię oraz pokażemy, co warto zobaczyć.

W pierwszej kolejności skupimy się na stolicy Saksonii- Dreźnie. To piękne miasto położone jest we wschodnich Niemczech, nad Łabą (die Elbe). Pełni rolę gospodarczego i kulturalnego centrum Saksonii., znajduje się w nim fabryka samochodów Volkswagen. Poza tym Drezno jest ośrodkiem turystycznym, nazywane „miastem baroku” bądź „Florencją Północy”, odwiedzane przez prawie 10 mln osób rocznie, posiada blisko 40 muzeów oraz galerii sztuki, równie liczne są teatry, kina oraz biblioteki.

W 1697 r. elektor saski August Mocny został wybrany jako August II na króla Polski, co było ważnym wydarzeniem dla Polski, Saksonii i Drezna. Charakter Augusta Mocnego- człowieka silnego, porywczego oraz kochliwego, odcisnął piętno nie tylko na naszej historii, ale również architekturze Drezna. To było jego ukochane miasto, tu się urodził i tu na jego rozkaz w Katedrze Św. Trójcy spoczęło jego serce. Władca zastał miasto renesansowe, a zostawił barokowe- pełne przepychu, pięknych budowli, rzeźb oraz obrazów, które stworzyli artyści sprowadzeni do miasta przez Augusta Mocnego.

 

Co warto zobaczyć:

Zamek (Dresdner Schloss)- Rezydencja Wettynów przykład sztuki renesansowej i barokowej, znajdujący się w Starym Mieście przy ul. Taschenberg 2. Na miejscu, gdzie teraz stoi zamek- rezydencja, dawniej wznosił się zamek-twierdza. Obecną formę nadano budowali w latach 1899-1901. Przez długi okres był ulubioną siedzibą władców, a można go odwiedzać od 1922 r. W okresie II wojny światowej, podczas bombardowania Drezna, został znacznie uszkodzony i musiał przejść długą odbudowę. Liczy 102 m długości. To idealne miejsce na różne wystawy kolekcji sztuki. Mieści się tutaj muzeum transportu, wystawa poświęcona geodezji, stała wystawa kamieni szlachetnych, pereł, egzotycznej kości słoniowej.

Otwarty od poniedziałku do środy w godz. 10.00-18.00, bilet dla dorosłych kosztuje 10 €, studenci zapłacą 7,5 €, a dzieci i młodzież do lat 16 wejdą za darmo.

Symbolem umiłowania Augusta Mocnego do przepychu jest Zwinger- ten późnobarokowy zespół architektoniczny znajdujący się w centrum Drezna, zaliczany jest do najbardziej znaczących budowli baroku w Europie. Zwany również architektonicznym klejnotem Drezna. Wybudowany etapowo na zlecenie Augusta II Mocnego w latach 1709-1732, aby służyć saksońskim władcom do celów reprezentacyjnych, był miejscem wystawnych przyjęć oraz balów.

Zwinger został zbudowany na planie prostokąta, wewnętrzny dziedziniec otoczony jest ogrodem z fontannami, bramą koronną i pawilonami. Składa się z sześciu pawilonów połączonych galeriami. Prowadząca do pałacu brama ze złoconą kopułą uchodzi za symbol miasta. Podczas drugiej wojny światowej w roku 1945 rezydencja uległa znaczącym zniszczeniom, została jednak odbudowana na podstawie zachowanych planów budowlanych i fotografii.


We wnętrzach mieści się:
– Galeria Obrazów Starych Mistrzów w Dreźnie, muzeum Państwowych Zbiorów Sztuki, jedna z największych kolekcji malarstwa europejskiego na świecie,

– Rüstkammer – zbrojownia, która jest zbiorem różnych historycznych broni
– Salon Matematyczno- Fizyczny w którym znajduje się kolekcja historycznych zegarów i przyrządów naukowych,
– Muzeum Porcelany- zbiory porcelany, w których znajduje się zarówno chińska porcelana z XV wieku, jak i znane w całych Niemczech wyroby porcelanowe z Miśni,

– Muzeum Zoologiczne

 

Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić jest luterański Kościół Marii Panny (Frauenkirche). Uznawany za najważniejszy symbol Drezna, pierwotnie zaplanowany jako rzymsko-katolicki, lecz w trakcie reformacji stał się kościołem protestanckim. Wybudowany w latach 1726-1743 przez Georgea Bähra. Podobnie, jak wiele innych zabytków, uległ poważnemu zniszczeniu w trakcie II wojny światowej, podczas bombardowania w nocy z 13 na 14 lutego 1945 i zawalił się ostatecznie rankiem 15 lutego. Przez wiele lat jego ruiny były przestrogą dla kolejnych pokoleń, a odbudowano go dopiero w latach 1994-2005 częściowo z oryginalnych kamieni dawnej budowy oraz dzięki pomocy finansowej Dresdner Bank, towarzystwa miłośników miasta i indywidualnych darczyńców z całego świata. 30 października został ponownie konsekrowany, otwarty dla turystów i  wiernych. Z pomnika wojny przeistoczył się w symbol pojednania.  

Dla turystów otwarty od poniedziałku do piątku od 10.00 do 12.00 oraz od 13.00 do 18.00. W weekendy ze względu na odbywające się nabożeństwa i koncerty wstęp jest ograniczony.

 

Dworek Myśliwski (Jägerhof) jest również miejscem godnym polecenia. To najstarsza budowla drezdeńskiej dzielnicy Neustadt, wzniesiona z końcem XVI wieku jako czteroskrzydłowy kompleks w stylu renesansowym. W przeszłości stanowił dworek myśliwski księcia elektora, a w późniejszym czasie służył jako koszary kawalerii, od 1913 r. budynek mieści Muzeum Saksońskiej Sztuki Ludowej. Mury Jägerhofu skrywają elementy saksońskiej sztuki ludowej. Oprócz tego w budynku znajduje się jedna z największych kolekcji lalek na świecie. Zwiedzający mogą przyjrzeć się tradycyjnemu snycerstwu prosto z niemieckiego pasma gór Rudaw, łużyckiemu tkactwu lub strojom ludowym Łużyczan. Do najważniejszych i zarazem najcenniejszych eksponatów muzeum zaliczają się postaci, figurki i pozostałości z mechanicznych teatrów miniaturowych pochodzących z XIX wieku.

 

Katedra Świętej Trójcy (Kathedrale Hofkirche)- nazywana również Katedrą Dworską, to jedna z największych nowożytnych budowli sakralnych na terenie Saksonii. Wybudowana w latach 1738–1754 w stylu barokowym przez włoskiego architekta Chiaveriego jako katolicka Katedra Dworska na polecenie Augusta III Sasa. Świątynia jest usytuowana nieopodal rezydencji Wettynów na Starym Mieście w centrum Drezna.

Podczas nalotu na Drezno w lutym 1945 roku kościół uległ zniszczeniu, a odbudowa trwała do 1965 roku. Do najważniejszych elementów należą: ołtarz z białego marmuru wzbogacony brązową ornamentyką, rokokowa ambona dłuta Balthasara Permosera, obraz ołtarzowy przedstawiający scenę Wniebowstąpienia Chrystusa pędzla Antona Raphaela Mengsa oraz organy sławnego Gottfrieda Silbermanna. W krypcie kościoła znajdują się grobowce Wettinów oraz srebrna kapsuła z sercem polskiego króla, Augusta Mocnego.

W Katedrze odprawiana jest msza w języku polskim w każdą niedzielą o godzinie 16.30.

 

Tarasy Brühla zwane również “Balkonem Europy” to promenada spacerowo-widokowa, rozciągająca się na północ od Neumartku i położona bezpośrednio nad rzeką Łabą, znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie głównych atrakcji i zabytków w Dreźnie. Zostały wzniesione na pozostałościach po umocnieniach miejskich. Na tarasy wychodzą bezpośrednio wejścia i fasady Akademii Sztuk Pięknych, Albertinum i Sądu Najwyższego Saksonii, a nazwę zawdzięczają Henrykowi Brühlowi, który w latach 1739-1748 wybudował dla siebie na twierdzy obronnej pałac. W roku 1814 przypałacowy ogród został wyposażony w rozległe schody i przekazany do użytku publicznego.

 

Opisane powyżej zabytki są tylko niewielką częścią atrakcji, jakie oferuje nam Drezno. Miasto urzeka swoją architekturą, pięknymi dzielnicami, niesamowitym klimatem jednak to wszystko warto zobaczyć samemu i poddać się jego urokowi.

 

Ciekawostki:

–  historię Drezna oraz całej Saksonii zapoczątkowała dynastia Wettynów, założycielem był Konrad Wielki

– w Dreźnie Adam Mickiewicz napisał III część „Dziadów”

– w 1987 r. miasto miało 519, 8 tys. mieszkańców

– w licznych listach piękno miasta sławił Juliusz Słowacki

– tworzył tutaj Karol May, autor „Winnetou”

 

Źródła:

http://www.drezno.info/zabytki

https://pl.tripadvisor.com/Attractions-g187399-Activities-Dresden_Saxony.html

http://www.drezno.art.webd.pl/viewpage.php?page_id=7

http://www.der-dresdner-zwinger.de/de/startseite/