09 Lut Alpy? Dlaczego nie! :)

Przed nami okres ferii zimowych. Część województw już rozpoczęła dwutygodniowy wypoczynek. Województwo mazowieckie musi jeszcze chwilkę poczekać. W tym roku jako jedno z ostatnich województw rozpoczynamy ferie, które trwają od 11.02 do 26.02. Jednak warto już dzisiaj zaplanować ten czas. My zachęcamy do odpoczynku w Alpach– to najwyższy łańcuch górski Europy. Warto tam pojechać nie tylko dla sportów zimowych, ale także dla pięknych, niezapomnianych widoków. Najwyższym szczytem Alp, a zarazem całej Europy jest Mont Blanc. Alpy położone są na terenie kilku państw europejskich: Słowenia, Austria, Włochy, Niemcy, Liechtenstein, Szwajcaria, Francja i Monako.

Jeżeli narty to długie zjazdy, które pozwalają nie tylko spędzać mniej czasu na wyciągach i w kolejkach do nich, ale także zwykle oferują niesamowite widoki (często zaczynają się bowiem na dużej wysokości) i umożliwiają swoistą turystykę górską, zwiedzanie przeróżnych zakątków o nieustannie zmieniającej się panoramie.

Poniżej lista najdłuższych tras narciarskich w Alpach:

Jedną z dłuższych tras w Austrii jest słynna trasa Trasa „Eleven”- ma 11 kilometrów długości. Zaczyna się na szczycie Greitspitze na wysokości 2,872m i wiedzie aż do samego centrum Ischgl. Pierwsza część trasy „Eleven” jest czarna, potem na całej długości, aż do doliny jest czerwona. Mniej więcej w połowie swojej długości trasa przebiega przez centralny punkt terenów narciarskich ośrodka – słynny Idalp z kilkoma schroniskami oraz restauracjami.

Kolejną trasą wartą zaprezentowania jest najdłuższa trasa w austriackim Soelden. Liczy 15 kilometrów – trasa niebiesko-czerwona. To niezbyt trudna trasa zaczynająca się przy górnej stacji gondoli Gletscherexpress pod szczytem Schwarze Schneid na wysokości 3250 metrów. Wiedzie najpierw szerokim, dość łagodnym stokiem na lodowcu Rettenbach. W środkowej części trasa prowadzi kilkukilometrowym prostym odcinkiem wzdłuż doliny Rettenbach. Ostatnia część wiedzie wśród lasów krętą i wąską czerwoną trasą 7a, a na koniec niebieską 9-tką aż do podnóża trzytysięcznika Gaislachkogel. Choć 7a jest oznaczona kolorem czerwonym nie jest zbyt trudna – kolor wynika raczej z faktu, że jest wąska.

Przygotowaliśmy również kilka wskazówek dotyczących zachowania się na stoku. Taki savoir-vivre narciarzy 🙂 To 10 zasad stworzonych przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Dzięki temu jazda na stoku będzie przyjemnością nie tylko dla nas, ale również dla pozostałych osób, które spędzają wolny czas na sportach zimowych 🙂

1. Nie jesteś sam na stoku – Należy pamiętać, że podczas ferii zimowych wiele osób wybiera się w góry. Widać to po ilości turystów na stokach czy w kurortach 🙂 W związku z tym powinniśmy zachowywać się tak, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla pozostałych użytkowników stoku, np. nie popisujmy się brawurą, nie zajeżdżajmy trasy innym, nie hałasujmy niepotrzebnie.

2. Panuj nad prędkością – Zachowanie odpowiedniej prędkości to podstawa bezpiecznej jazdy dla nas oraz pozostałych uczestników. Należy dostosować szybkość jazdy do swoich (szczerze ocenionych) umiejętności oraz stanu trasy i pogody. Nikt nie chce przerywać wyjazdu z powodu złamania albo wracać obolały i posiniaczony 🙂

3. Wybranie odpowiedniej trasy – Wybierajmy taką trasę, aby uniknąć kolizji z drugim narciarzem znajdującym się na stoku. Ten , kto dopiero zaczyna jazdę a więc znajdujący się wyżej, ma lepszą widoczność na cały stok i może lepiej zaplanować trasę, niż narciarz znajdujący się w ruchu.

4. Wyprzedzaj z głową – Wyprzedzanie na stoku jest możliwe z obu stron, zarówno z lewej, jak i z prawej, ale należy zachować przy tym odpowiednią odległość. Zostaw przestrzeń na wszelkie zamierzone i niezamierzone manewry 🙂 Chodzi o to, aby uniknąć potrącenia wyprzedzanego narciarza czy snowboardzisty.

5. Ruszaj ostrożnie – Przed zjazdem należy się rozejrzeć i upewnić, czy nasz start nie spowoduje niebezpieczeństwa dla innych użytkowników stoku lub bezpośrednio dla nas samych. Tak samo należy zachowywać się przy każdym ruszaniu z miejsca 🙂

6. Zatrzymuj się tylko wtedy, gdy musisz – Narciarz może zatrzymać się na trasie zjazdu tylko w razie absolutnej konieczności. Zatrzymywanie jest szczególnie niebezpieczne w miejscach zwężeń oraz tam, gdzie widoczność jest ograniczona.
W razie upadku usuńmy się z toru jazdy tak szybko, jak to możliwe, aby nie ryzykować, że kolejni narciarze lub snowboardziści na nas wpadną.

7. Podchodź lub schodź poboczem – Podchodzenie lub schodzenie na nartach możliwe jest tylko poboczem trasy. W przypadku słabej widoczności narciarz powinien zupełnie zejść z trasy. Takie samo zachowanie obowiązuje narciarzy, którzy pieszo schodzą w dół.

8. Stosuj się do znaków narciarskich – Tak samo, jak na drodze podczas jazdy samochodem, tak na stoku wszyscy użytkownicy muszą bezwzględnie przestrzegać znaków narciarskich. Zostały umieszczone na trasie, aby zwiększyły nasze bezpieczeństwo, np. ostrzegając o niebezpiecznym uskoku.

9. W razie wypadku udziel pomocy poszkodowanemu – W praktyce oznacza to pytanie, czy nic się nie stało oraz podanie pogubionych nart i kijków. Jednak w razie groźniejszego wypadku należy wezwać fachową pomoc.

10. W razie wypadku ujawnij swoją tożsamość – Dotyczy to sprawców, poszkodowanych oraz świadków zdarzenia. Każdy ma obowiązek podać swoje dane osobowe.

I na dzisiaj kończymy. 🙂 Mamy nadzieję, że pomogliśmy rozwiązać dylemat, gdzie spędzić ferie. Podaliśmy również wskazówki dotyczące zachowania na stoku. Niech te dwa tygodnie wypoczynku będą niezwykłą i bezpieczną przygodą, a dla ułatwienia porozumiewania się na stoku zapraszamy wszystkich na kursy do einfach so!

Quellen:
http://karolnienartowicz.blog.pl/najpiekniejsze-szczyty-w-alpach/
http://portalwiedzy.onet.pl/10576,,,,alpy,haslo.html
http://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Alpy;3868180.html
http://www.nanarty.info/aktualnosci/1375-narciarski-savoir-vivre
http://www.polityka.pl/galerie/1690394,1,10-zasad-narciarskiego-savoir-vivre-ktore-lepiej-poznac-przed-wyjsciem-na-stok.read